Zakup udziałów przez Raiffeisen Bank International (RBI) od firmy budowlanej Strabag, powiązanej z rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską, pozostaje przedmiotem szczegółowej oceny pod kątem wszelkich zagrożeń związanych z przestrzeganiem przepisów. Zostało to ogłoszone przez Raiffeisen Bank, informuje Reuters.
► Przeczytaj Kanał telegramowy Ministerstwo Finansów: główne wiadomości finansowe
„Grupa w dalszym ciągu intensywnie pracuje nad sprzedażą lub wydzieleniem swojego rosyjskiego banku zależnego” – podał RBI w swoim raporcie zysków za pierwszy kwartał.
Raiffeisen chce kupić udziały w Strabagu za 1,5 miliarda euro od spółki, którą grupa budowlana określiła wcześniej jako kontrolowaną przez Olega Deripaskę .
Raiffeisen Bank chciał przekazać otrzymane akcje spółce dominującej Raiffeisen Bank International w formie dywidendy, bank austriacki miałby je zatrzymać jako inwestycję długoterminową.
Przypomnijmy
„ Ministerstwo Finansów” napisało, że władze austriackie wezwały Raiffeisen Bank International do rozwiązania umowy związanej z rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską, obawiając się negatywnej reakcji Stanów Zjednoczonych.
RBI zyskuje w Rosji
Raiffeisen Bank International osiągnął ogromne zyski od początku inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę dzięki swojej pozycji największego europejskiego pożyczkodawcy pozostającego w Rosji.
W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. ponad połowa zyski banku pochodziły z jego rosyjskiego oddziału. Bank jest jednym z największych wierzycieli w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ominięcie sankcji
W grudniu 2023 roku Ministerstwo Finansów napisało, że Raiffeisen Bank International zawarł umowę wymiany aktywów z Olega Deripaski, umożliwiając mu ominięcie unijnych sankcji i przekazanie Rosjaninowi zamrożonego kapitału w wysokości 1,5 miliarda euro.
RBI poinformowało, że jego rosyjska spółka zależna dokona na rzecz Deripaski płatności gotówkowej w zamian za jego 28% w austriackiej firmie Strabag, jednej z największych firm budowlanych w Europie.
Deripaska
Oleg Deripaska jest założycielem firm zajmujących się produkcją aluminium Rusal, Basic Element i En+ Group.
Rosyjskie akcje Strabaga, których był właścicielem poprzez swoją firmę Rasperia, zostały zamrożone w zeszłym roku przez UE w odpowiedzi na uznanie go przez blok za pomocnika Kremla w wojnie z Ukrainą.