Prezydent USA Donald Trump przekazał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi list od pierwszej damy Melanii Trump podczas spotkania na Alasce, pisze geopolityka.org powołując się na Reuters.
W liście Melania Trump poruszyła kwestie sytuacji dzieci w Ukrainie i Rosji, w szczególności chodziło o przypadki przymusowego przemieszczania ukraińskich dzieci do Rosji. Treść listu nie jest szczegółowo ujawniana.
Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosja zorganizowała masowy wywóz ukraińskich dzieci, które później były nielegalnie adoptowane. Wśród osób biorących udział w tych działaniach jest rosyjski rzecznik praw dziecka Maria Lwow-Biełowa, która adoptowała chłopca wywiezionego z Mariupola.
Działania te stały się podstawą do wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania Putina i Lwow-Biełowej. Według rzecznika praw człowieka Ukrainy Dmytra Lubincza od początku wojny Rosja deportowała ponad 19,5 tysiąca ukraińskich dzieci. Ponad tysiąc dzieci zostało już zwróconych, proces trwa.
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy przewidujący odpowiedzialność za nielegalne przemieszczanie dzieci przez państwa obce. Kongres USA niedawno przyjął rezolucję potępiającą przymusowe przemieszczanie ukraińskich dzieci przez Rosję.
Przeczytaj także o głównych szczegółach negocjacji Trumpa i Putina na Alasce, co się tam wydarzyło.































