Nowe badanie wykazało, że psy te różnią się genetycznie od swoich krewnych żyjących poza strefą wykluczenia. O tym fakcie poinformował URA-Inform
W 1986 roku, po katastrofie w Czarnobylu, tysiące psów straciło dach nad głową z powodu masowej emigracji ludzi ze strefy wykluczenia. Zwierzęta, które ludzie trzymali na podwórkach, zostały porzucone na napromieniowanym obszarze wokół elektrowni jądrowej. W ciągu ostatnich dziesięcioleci psy te utworzyły niezależną populację, która obecnie liczy około 800 osobników żyjących na najbardziej zanieczyszczonych terenach.
Badanie wykazało, że populacja dzikich psów przeszła szybkie zmiany ewolucyjne na przestrzeni ostatnich 40 lat. Profil genetyczny tych zwierząt zmienił się tak bardzo, że można je odróżnić od innych psów na podstawie składu ich DNA. To odkrycie jest jednym z najciekawszych w nauce o adaptacji zwierząt do ekstremalnych warunków.
Jednak psy nie są jedynymi zwierzętami, które zostały zmienione w strefie czarnobylskiej. Niektóre gatunki ptaków mają unikalną mikroflorę jelitową, żaby drzewne zmieniły kolor, a wilki wykształciły zmienione układy odpornościowe, które pozwalają im przystosować się do zanieczyszczonego środowiska.
Choć wielu naukowców uważa, że promieniowanie może być jedną z przyczyn mutacji i zmian u zwierząt, nowe badanie nie potwierdziło tej hipotezy. Ocena tempa mutacji w dwóch największych populacjach psów w strefie czarnobylskiej nie wykazała wyraźnych dowodów na to, że promieniowanie było głównym czynnikiem wpływającym na ewolucję tych zwierząt.
Naukowcy wysuwają nową hipotezę, że te zmiany genetyczne mogą być wynikiem doboru naturalnego, ale aby potwierdzić tę teorię, potrzebne są dalsze badania.
Ciekawe będzie również poznanie znaków i symboli wskazujących na to, że anioł stróż nas wspiera.