Zdjęcie: Jak poprawić zdolność pojazdu do jazdy w terenie (media.ford.com) Autor: Konstantin Shirokun
Właściciele samochodów biznesowych często muszą poruszać się tam, gdzie droga wskazuje jedynie kierunek, dlatego istnieją sprawdzone rozwiązania, które mogą pomóc początkującym. W jaki sposób można zwiększyć możliwości samochodu osobowego w terenie przy minimalnych kosztach?
O tym, jak nadać samochodowi rodzinnemu możliwości prawdziwego SUV-a, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Minęły już czasy, gdy napęd 4×4 rozwiązywał wszelkie problemy związane z możliwością poruszania się pojazdu w terenie. Dzisiaj, nawet jeśli mówimy o crossoverze z napędem na cztery koła, jazda w terenie często wymaga podjęcia dodatkowych kroków w celu poprawy możliwości terenowych.
Co poprawia zdolność pojazdu do jazdy w terenie
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że napęd na cztery koła nie jest gwarancją udanej jazdy w terenie, ani tym bardziej, że nie jest to jedyna cecha prawdziwego pojazdu terenowego. Zatem niektóre pozornie nieistotne cechy mogą znacząco wpłynąć na możliwości Twojego samochodu z napędem na jedno koło. Co więcej, właściciel może zorganizować większość z nich samodzielnie.
Zdolność do pokonywania przeszkód geometrycznych . Jest to termin techniczny obejmujący parametry chroniące pojazd przed kontaktem z podłożem, po którym się porusza. Ogólnie rzecz biorąc, na ten parametr wpływają rozstaw osi (pożądany jest mniejszy), prześwit (im większy, tym lepiej) oraz zwis przedni i tylny (pożądany jest jak najkrótszy).
Nie da się skrócić rozstawu osi bez radykalnej przebudowy całego samochodu, ale prześwit można zwiększyć – a taki lifting zwiększy też tzw. kąty natarcia i zejścia.
Aby samochód nie uderzał o drogę (lub to, co się nazywa drogą) swoim spodem, bokami i zderzakami, potrzebny jest większy prześwit – prześwit między najniższym punktem samochodu a podłożem. Można ją zwiększyć o 3-4 cm, stosując stosunkowo proste środki. Można ją jeszcze bardziej zwiększyć, ale wpłynie to negatywnie na sterowność samochodu i żywotność jego podwozia.
Jednocześnie narzędzia podnoszące są proste: podkładki dodaje się pod sprężyny zawieszenia, a czasami także pod amortyzatory. Również w pewnym stopniu pomocne jest stosowanie opon o większej średnicy — o ile pozwala na to podwozie i geometria błotników samochodu. Jednak rola opon w zwiększaniu możliwości terenowych nie ogranicza się wyłącznie do zwiększenia średnicy.
Opony . Wszystkie samochody, które będą poruszać się po bezdrożach – w tym najfajniejsze SUV-y z napędem 4×4 – muszą mieć specjalne opony terenowe. Oczywiste jest, że opony bagienne klasy M+S (błoto+śnieg) z dużymi blokami bieżnika na kołach napędowych zasadniczo poprawią zdolność pojazdu z napędem na jeden teren. Inną sprawą jest to, że nie jest możliwy dobór takich opon do wszystkich samochodów osobowych. W ostateczności można zastosować opony zimowe typu arktycznego – mają one bieżnik podobny w rowkach do gumy „błotnej”.
Umiejętności kierowcy. Być może nie mniej niż połowa sukcesu samochodu w terenie zależy od umiejętności kierowcy. Dotyczy to przede wszystkim samochodów bez napędu na cztery koła. Jazda samochodem po trudnych drogach to temat na osobny artykuł, ale tutaj pokrótce omówimy najważniejsze umiejętności:
- Rozpoznanie początku poślizgu koła, ponieważ reakcja na niego musi być natychmiastowa;
- Umiejętność prowadzenia samochodu przy niskich obrotach silnika „pod napięciem” – gdy silnik nie gaśnie, ale też nie przenosi nadmiernej przyczepności na koła;
- Doświadczenie w ruszaniu z miejsca bez poślizgu na śliskiej nawierzchni;
- Możliwość szybkiej zmiany biegów naprzemiennie między trybem jazdy do przodu i do tyłu. Jest to konieczne, aby uwolnić się od błota i śniegu poprzez kołysanie.
W rzeczywistości techniki te wcale nie są trudne i można je ćwiczyć poprzez trening w odpowiednim terenie. Wskazane jest, aby naukę wykonywać na samochodzie tego samego modelu i na tych samych oponach, na których będą prowadzone rzeczywiste podróże po trudnych drogach.
Zalecenie
Znasz zapewne przysłowie o stromości drogi, jaką musi pokonać jeep, i o dystansie, jaki trzeba przebiec za traktorem? Dlatego też, myśląc o modernizacji swojego samochodu do SUV-a, pamiętaj, że na świecie nie ma pojazdów terenowych, które mogłyby dotrzeć wszędzie. Najważniejsze jest, aby kierowca przed pokonaniem warunków terenowych jakimkolwiek samochodem prawidłowo porównał stan trasy ze swoimi umiejętnościami i możliwościami samochodu.
Przygotowując ten artykuł korzystano z materiałów czasopism „ Autobild All Leading ” oraz „ Off-Road Center 4×4 ”.
Niedawno RBC-Ukraina poinformował o wpływie niewłaściwej benzyny na samochód i o tym, jak rozwiązać ten problem.