Zdjęcie: Jakie zagrożenie dla samochodów stwarza silny wiatr (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
Tylko na pierwszy rzut oka wydaje się, że współczesny samochód jest odporny na wiatr – w rzeczywistości wiatr przysparza kierowcy wielu trudności. Dziennikarze RBC-Ukraine Auto podpowiadają, jak nie uszkodzić samochodu podczas wietrznej pogody.
O możliwych uszkodzeniach samochodu spowodowanych silnym wiatrem przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Wiatr to ruch mas powietrza względem powierzchni Ziemi. Słowo masa nie jest tu przypadkowe – powietrze ma gęstość i ciężar, co oznacza, że może naciskać na przedmioty ze znaczną siłą. I choć może się to wydawać dziwne, samochód – sam w sobie ciężki, metalowy i ogólnie rzecz biorąc mocny i doskonały – może ucierpieć z powodu powietrza.
Meteorolodzy według swojej klasyfikacji wyróżniają aż 6-7 rodzajów wiatrów. Choć na przeważającej części Ukrainy wiatr jest zjawiskiem powszechnym, to znamy głównie trzy najsłabsze klasy wiatru: słaby, umiarkowany i silny. Pomimo faktu, że na świecie jest wiele krajów i terytoriów, w których burze, huragany i sztormy są zjawiskiem powszechnym. Jednak obecna siła wiatru jest na tyle duża, że może zrujnować życie przeciętnego ukraińskiego kierowcy.
Dlaczego wiatr jest szkodliwy dla samochodów
Dla kierowcy wiatr może początkowo powodować drobne problemy, na przykład zalanie przedniej szyby przez ulewny deszcz. Ale gdy podmuchy wiatru zaczynają kołysać samochodem i zrzucać na niego połamane gałęzie drzew, należy spodziewać się prawdziwej katastrofy. Co więcej, ma to znaczenie dla konsekwencji tego, gdzie w danym momencie znajduje się samochód. Ale przyjrzyjmy się wszystkiemu po kolei.
Wiatr zwiększa zużycie paliwa . Wiatr, który określa się jako umiarkowany (6-8 m/s lub 20-28 km/h), gdy wieje w kierunku samochodu, wydaje się zwiększać jego prędkość o kolejne 20 km/h. Oznacza to, że gdy licznik wskazuje najbardziej ekonomiczną prędkość 80 km/h, przy wietrze przeciwnym silnik potrzebuje takiej samej mocy, jak przy jeździe z prędkością 100 km/h – co wiąże się z odpowiednim wzrostem zużycia paliwa. Pamiętajmy, że przy tej prędkości samochód przeznacza większość mocy na pokonywanie oporu powietrza.
Wiatr powoduje wypadek . Doświadczeni kierowcy potwierdzą, że silny podmuch wiatru bocznego potrafi przesunąć szybko jadący samochód na bok o cały metr. A jeżeli zdarzy się, gdy w pobliżu będzie jechał inny pojazd, dojdzie do kolizji. Ogólnie rzecz biorąc, jest to typowa sytuacja w miejscach, w których zmienia się krajobraz: gdy samochód wyjeżdża z lasu lub zza góry, albo gdy znajduje się na wysokim moście nad doliną rzeki. Dlatego lepiej unikać jazdy obok innych pojazdów podczas silnego wiatru, zwłaszcza obok motocyklistów i pojazdów z dużymi bokami.
Wiatr rzuca przedmiotami. Ponadto, gdy jest silny, obiekty są duże i niebezpieczne: arkusze łupków, znaki drogowe, billboardy, gałęzie drzew i tym podobne. Największe zagrożenie stanowią drzewa, zwłaszcza duże i stare – to znaczy takie, które mają duży rozstaw gałęzi, zgniłe gałęzie i pnie. Osobnym niebezpieczeństwem są podwórka budynków wielopiętrowych, ponieważ zawsze znajdują się tam cylindry ze stosami różnego rodzaju śmieci, które wiatr łatwo rozrzuca.
Wiatr zdmuchuje ładunek z ciężarówek . Na drogach krajowych przy wietrznej pogodzie częstym rodzajem wypadków jest zderzenie samochodu z przedmiotami uniesionymi w powietrze przez ciężarówkę lub bagażnik dachowy samochodu. Może to być płyta łupkowa lub płyta gipsowo-kartonowa, nie wspominając o blachach stalowych i źle zabezpieczonych deskach. Dlatego przy takiej pogodzie, na drodze krajowej o dużym natężeniu ruchu, warto jechać wolniej, żeby mieć więcej czasu na reakcję. Co więcej, w przednią szybę samochodu może wlecieć nie tylko zgubiona blacha falista, ale także gałąź wyrwana z drzewa.
Krótko mówiąc
Tak, wiatr sam w sobie może być niepożądany dla kierowcy. Ale często działa w synergii z innymi nieprzyjemnymi zjawiskami naturalnymi – w szczególności z opadami deszczu i śniegu. A wówczas oba te zjawiska stają się dla kierowcy coraz bardziej niebezpieczne. Dlatego też, jeśli przed dłuższą podróżą widzisz prognozę pogody zapowiadającą określony rodzaj złej pogody, natychmiast sprawdź, czy opadów nie spotęguje silny wiatr, większy niż 14-15 metrów na sekundę. Jeśli nie masz doświadczenia w dłuższej jeździe w warunkach ograniczonej widoczności i śliskiej nawierzchni, taką podróż będziesz musiał odwołać lub przełożyć.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autocentre i Motor .
Niedawno RBC-Ukraina poinformował o tym, jak niewłaściwa benzyna wpływa na samochód i jak rozwiązać ten problem.