Zdjęcie: Dlaczego zła benzyna jest niebezpieczna dla samochodów (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
Od czasu do czasu kierowcy słyszą od kolegów nieprzyjemne historie o tankowaniu złej jakości benzyny. Co to tak naprawdę oznacza i jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie takiego paliwa?
O szkodach, jakie dla Twojego samochodu może wyrządzić benzyna niskiej jakości i o tym, jak ich uniknąć, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Chyba nie trzeba tłumaczyć, że gołym okiem nie da się odróżnić „złej” benzyny od „dobrej” (dotyczy to zresztą także oleju napędowego). Zwłaszcza, gdy kryteria oceny nie są jasno określone. Dziennikarze RBC-Ukraine Auto są gotowi podzielić się sekretami wysokiej i złej jakości benzyny.
Ale przede wszystkim załóżmy, że obecnie na Ukrainie można trafić na paliwo naprawdę złej jakości tylko na jakiejś małej, nieznanej stacji benzynowej gdzieś na odludziu. Albo podczas tankowania z kanistra, gdy nie jest znane ani pochodzenie samego kanistra, ani jego zawartości.
Dlaczego benzyna jest zła?
Benzyna ma kilka właściwości, które sprawiają, że jest szkodliwa i może uszkodzić Twój samochód.
Nie jest to ten sam standard europejski. Być może najczęstszą wadą benzyny jest dziś jej niezgodność z wymaganiami obowiązującej w kraju normy Euro-5. W przypadku samochodów spełniających normy środowiskowe tej klasy oznacza to, że paliwo będzie zawierało nadmierną ilość siarki i węglowodorów aromatycznych.
W efekcie samochód będzie emitował do atmosfery nadmiernie toksyczne spaliny, a jego własne neutralizatory spalin ulegną przedwczesnemu uszkodzeniu. A jeśli siarki jest dużo (nie 0,05 mg/kg, a 500 µg/kg), to w silnikach wszystkich norm ekologicznych przyspiesza się korozyjne zużycie części (jeden z głównych rodzajów zużycia) i olej silnikowy szybko się starzeje.
Z drugiej strony, przedawkowanie aromatów przyczynia się do gromadzenia się osadów węglowych na zaworach i w komorach spalania silnika, co niekorzystnie wpływa na wymianę ciepła i żywotność silnika – będzie się on szybciej zużywał i wymagał poważniejszych napraw. Co czasami może być po prostu niepraktyczne.
Zbyt złe dodatki. Aby regulować liczbę oktanową (ON) benzyny, jej producenci mogą stosować dodatki zwiększające liczbę oktanową. Mogą być one normalne, całkowicie legalne, albo tak tanie, że wraz ze wzrostem liczby oktanowej będą stopniowo zabijać silnik. A czasami nawet nie odrobinę.
Niewystarczająca ilość dodatków do benzyny spowalnia proces spalania mieszanki paliwowej, co prędzej czy później prowadzi do stopienia się tłoków i zaworów. Ponadto te tanie komponenty przeciwstukowe odkładają się na częściach silnika, co z kolei zmniejsza jego moc i żywotność. Dlatego na tym tle nie ma mowy o świecach, które pokrywają się cienką, czerwoną warstwą ferrocenu i zaczynają źle działać. Osad ten utrudnia powstawanie iskry i może nawet spowodować awarię cewek zapłonowych.
Zdarza się, że producent popełnił błąd i pozwolił na obniżenie liczby oktanowej. W konsekwencji może to spowodować tak silną detonację w silniku, że niektóre czujniki i nawet części zespołu cylinder-tłok ulegną zniszczeniu. W drugim przypadku konieczny jest gruntowny remont silnika.
Tylko brud . Obecnie takie przypadki zdarzają się rzadko, należy jednak pamiętać, że podrobiona benzyna może być zanieczyszczona cząstkami mechanicznymi. Przede wszystkim mamy na myśli cząsteczki rdzy pochodzące ze starych zbiorników na stacjach benzynowych, cystern lub kanistrów na paliwo. W konsekwencji najpierw filtry układu paliwowego w samochodzie zaczną się przedwcześnie zapychać, a silnik nie będzie w stanie pracować pod obciążeniem, a następnie zacznie się „dławić” bez paliwa.
Krótko mówiąc
Aby uniknąć przypadkowego zatankowania paliwa niskiej jakości (zarówno benzyny, jak i oleju napędowego), wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:
- Nie tankuj na pierwszej napotkanej stacji benzynowej . Lepiej jest uzupełniać zapas paliwa na stacjach benzynowych należących do sieci. Nie należy również kupować paliwa w kanistrach od małych sprzedawców, ponieważ u nich można nabawić się całej gamy wyżej wymienionych problemów;
- Użyj filtrów. Jeśli musisz napełnić zbiornik, użyj konewki z drobnym filtrem – zatrzymuje on wodę i cząsteczki zanieczyszczeń stałych;
- Nie wlewaj podejrzanej benzyny do pustego zbiornika. Podczas podróży przez nieznane regiony zaleca się nie dopuszczać do całkowitego opróżnienia zbiornika. Jeżeli w silniku pozostanie około połowy paliwa dobrej jakości, dodany środek zastępczy przedostanie się do silnika w postaci rozcieńczonej, co oznacza, że ryzyko uszkodzenia silnika będzie mniejsze.
Przypomnijmy, że niedawno RBC-Ukraina opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.