Zdjęcie: Jak prowadzić samochód z przyczepą (gmc.com) Autor: Konstantin Shirokun
Prawie każdy samochód osobowy może ciągnąć przyczepę, ale nie każdy kierowca wie, jak to zrobić. Nie jest trudno się tego nauczyć, a dziennikarze RBC-Ukraine Auto dzielą się kilkoma ważnymi zasadami.
O podstawowych zasadach prowadzenia samochodu z przyczepą przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Nie bez powodu holowaniu przyczepy poświęcono osobne rozdziały Kodeksu Ruchu Drogowego, a w niektórych przypadkach wymagane jest nawet posiadanie specjalnej kategorii prawa jazdy. Istotną różnicą jest to, że pojazd z załadowaną przyczepą zachowuje się zupełnie inaczej niż pojazd z takim samym ładunkiem wewnątrz nadwozia. Dlatego też prowadzenia pociągu drogowego (tak według ukraińskich przepisów drogowych klasyfikowane są samochody z przyczepą) należy nauczyć się zarówno teoretycznie, jak i praktycznie.
Dlaczego z przyczepą jest gorzej?
Tak, przyczepa dodaje dodatkowy ładunek do pojazdu, a mówiąc w przenośni, także do jego kierowcy. Dlatego doświadczeni kierowcy, nawet jeśli mają przyczepę, starają się przy najmniejszej okazji zmieścić cały ładunek w samochodzie i nie doczepiać ciężkiego „ogona” do tyłu. Oczywiście zdarzają się jednak przypadki, gdy nie można obejść się bez przyczepy: ładunki są duże, ciężkie, brudne itp. Oznacza to, że trzeba być przygotowanym na korzystanie z przyczepy, a aby opanować tę umiejętność, trzeba będzie nauczyć się kilku rzeczy. Oto kilka niuansów, które należy wziąć pod uwagę.
Samochód jest teraz znacznie cięższy . Mając przyczepę, będziesz prowadzić pojazd, który waży połowę tego, co pojedynczy samochód. Wzrost masy jest odczuwalny nawet podczas spokojnej jazdy, jednak przy energicznych manewrach lub w sytuacjach awaryjnych różnice stają się wręcz krytyczne. Należy być na to przygotowanym, gdy zajdzie potrzeba gwałtownego hamowania lub gwałtownego skrętu kierownicą. W zasadzie, najlepiej byłoby unikać takich działań.
Samochód jest długi i elastyczny . Przyczepa, pomimo połączenia przegubowego, stanowi jedną całość z pojazdem, co utrudnia kierowcy wszelkie manewry. Pociąg dwukrotnie dłuższy utrudnia cofanie i wciskanie się w wąskie przejścia, ale to nie jest główne zagrożenie. Długi i „elastyczny” pojazd zachowuje się niestabilnie przy szybkim poruszaniu się – zarówno na autostradzie, jak i na nierównych drogach. W szczególności, podczas hamowania, zestaw drogowy może „kołysać się” w kierunku poprzecznym lub „zginać się”. Czynnik ten wchodzi w grę również przy wyprzedzaniu: dynamika ciężkiego samochodu będzie gorsza, a on sam będzie dwa razy dłuższy, więc spędzisz na przeciwległym pasie około trzy razy dłużej.
Rozmieszczenie ładunku . Przyczepa lekka jest w zasadzie naczepą, gdyż jej przednia część leży na samochodzie. Dlatego też istotne jest, aby upewnić się, że ładunek jest prawidłowo rozmieszczony na platformie przyczepy. Środek ciężkości ładunku musi znajdować się na osi przyczepy lub między osiami, jeżeli przyczepa ma dwie osie umieszczone blisko siebie. Jeżeli ta zasada zostanie naruszona, tylna oś samochodu będzie albo przeciążona, albo nieobciążona. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie są złe, ponieważ prowadzą do zaburzenia sterowności samochodu. Bardzo niebezpieczne jest zakłócenie rozkładu ciężaru podczas jazdy, dlatego ładunek musi być solidnie zamocowany w odpowiednim miejscu przyczepy.
Prędkość ruchu . Zgodnie z przepisami ruchu drogowego Ukrainy (punkt 12.6 Regulaminu) samochód osobowy z przyczepą nie może poruszać się z prędkością większą niż 80 km/h. I jest to całkowicie uzasadnione, biorąc pod uwagę wspomniane wyżej ryzyka. Doświadczeni kierowcy uważają z kolei, że podczas holowania przyczepy należy poruszać się z prędkością co najmniej o 20 km/h wolniejszą niż w przypadku jazdy tym samym samochodem bez „ogona” w tych samych warunkach.
Kategoria w prawach . W wielu przypadkach holowanie przyczepy samochodem osobowym może obyć się bez standardowego prawa jazdy kategorii B. Jednak rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać 750 kg (art. 2.13 Kodeksu Ruchu Drogowego Ukrainy). Zasadniczo możliwe jest holowanie cięższej przyczepy, jednak pojazd (pusty), pełniący funkcję ciągnika, nie może ważyć mniej niż przyczepa, a całkowita masa zestawu drogowego nie może przekraczać 3500 kg. Te 3,5 tony określa się jako sumę dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy (zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów nr 340 z dnia 08.05.1993 r.).
Krótko mówiąc
Oprócz zrozumienia fizyki ruchu i znajomości zasad sterowania, kierowca musi również wykazać się umiejętnością jazdy z przyczepą. Które można uzyskać wyłącznie w wyniku szkolenia przedmiotowego. I warto to ćwiczyć nie podczas konkretnych przewozów z załadowaną przyczepą, a organizując kilka specjalnych przejazdów do określonego wolnego obszaru i na ulice wolne od innego ruchu.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autocentre i Motor .
Przypomnijmy, że niedawno RBC-Ukraina opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.