Mieszkaniec Kalifornii Ken Liem pozywa Fubon Bank, Chong Hing Bank i DBS Bank, zarzucając im brak czeków które mogłyby zapobiec oszustom kryptograficznym ukraść mu milion dolarów
Zgodnie z pozwem złożonym w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Kalifornii 31 grudnia powód padł ofiarą schematu „uboju świń” za pomocą kryptowaluty, w ramach którego przestępcy spotykają się z ludźmi w mediach społecznościowych, a następnie wciągają ich w wątpliwe projekty inwestycyjne. W czerwcu 2023 r. Liem został skontaktowany przez nieznanego użytkownika LinkedIn i zaproponował mu inwestycje w kryptowalutę. W ciągu kilku miesięcy oszuści przekonali Liema, aby ten przelał im środki pod pretekstem inwestowania w jego imieniu.
Prawnicy Liema wyjaśnili, że pieniądze trafiły na konta w hongkońskich bankach Fubon Bank i Chong Hing Bank, a także w singapurskim DBS Bank. Prawnicy zarzucali bankom nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), a także nieprzeprowadzanie kontroli Know Your Customer (KYC) i innych standardowych kontroli, które budziłyby obawy posiadaczy rachunków, na które przekazywane są środki. zostały przeniesione.
Liem oskarżył Fubon Bank, Chong Hing Bank i DBS Bank o nieprzestrzeganie amerykańskiej ustawy o tajemnicy bankowej, która nakłada na instytucje finansowe obowiązek zgłaszania podejrzanych transakcji Sieci ds. egzekwowania przestępstw finansowych (FinCEN). Obrona Liema argumentuje, że przedmiotowe banki są objęte prawem, ponieważ DBS Bank ma oddział w Kalifornii, a Fubon Bank i Chong Hing Bank przetwarzały transakcje za pośrednictwem rachunku bankowego w amerykańskim banku Wells Fargo.
Prawnicy podejrzewają, że banki były świadome „wysokiego prawdopodobieństwa, że posiadacze rachunków zamierzali oszukać ofiarę”. W pozwie wymieniono spółki z Hongkongu: Richou Trade, FFQI Trade, Xibing i Weidel, które według Liema nielegalnie przelały jego środki na konta osób trzecich. Prawnicy Liema domagają się procesu z ławą przysięgłych i 3 milionów dolarów odszkodowania dla swojego klienta.
„Banki najwyraźniej przymykały oko na nielegalne przemieszczanie środków ze Stanów Zjednoczonych do różnych azjatyckich organizacji, których konta. służyły. W ten sposób banki ułatwiły kradzież setek, jeśli nie milionów dolarów środków, ułatwiając oszustwa związane z kryptowalutami” – stwierdza pozew.
W 2023 roku DBS Bank odnotował wzrost wolumenu obrotu kryptowalutami na swojej platformie DBS Digital Exchange, a w 2022 roku rozpoczął testowanie handlu tokenizowanymi papierami wartościowymi poprzez blockchain Polygon w ramach Projektu Opiekun.
Источник: bits.media