Grant Thornton, likwidator upadłej nowozelandzkiej giełdy kryptowalut Cryptopia, rozpoczął dystrybucję środków wśród dotkniętych użytkowników przez włamanie na platformę w 2019 r.
Grant Thornton wyjaśnił, że środki zaczęły być dystrybuowane wśród ponad 10 000 zweryfikowanych posiadaczy kont Cryptopia, którzy posiadali kryptowaluty BTC i DOGE. Otrzymali aktywa kryptograficzne o wartości 400 milionów dolarów nowozelandzkich (około 225 milionów dolarów). Likwidator będzie nadal postępował zgodnie z zatwierdzonym planem i zamierza powiadomić posiadaczy rachunków o wszystkich wymaganych terminach przed dystrybucją pozostałych BTC, DOGE i innych kryptowalut.
Grant Thornton stwierdził, że istnieje możliwość dodatkowej dystrybucji środków pomiędzy klientami giełdy. Ludzie mogą w pełni odzyskać utracone pieniądze, korzystając z „nieodebranych środków” od posiadaczy kont, którzy nie zarejestrowali się na portalu roszczeń przed upływem terminu składania wniosków. Grant Thornton uruchomił ten portal w 2020 roku.
Likwidator wezwał posiadaczy kont Cryptopia do zarejestrowania się na portalu i podjęcia niezbędnych kroków, aby móc ubiegać się o wypłatę środków. Dalsze wypłaty dla nowo zweryfikowanych użytkowników planowane są na rok 2025.
Cryptopia została założona w 2014 roku, stając się największą giełdą kryptowalut w Nowej Zelandii. W szczytowym momencie popularności w 2018 roku Cryptopia miała około 1,4 miliona zarejestrowanych użytkowników. Giełda była jednym z pierwszych emitentów stablecoinów w kraju i w maju 2017 r. wprowadziła na rynek token NZed (NZDT) oparty na dolarze nowozelandzkim. W styczniu 2019 r. Cryptopia padła ofiarą ataku hakerskiego, podczas którego hakerzy ukradli kryptowalutę o wartości 16 milionów dolarów.
W maju 2019 r. Grant Thornton opublikował raport na temat kondycji finansowej giełdy Cryptopia, zgodnie z którym zhakowana giełda była winna swoim wierzycielom 4,2 mln dolarów.
Niedawno zbankrutowana amerykańska giełda FTX ogłosiła, że zamierza rozpocząć zwrot środków poszkodowanym klientom do marca 2025 r., po zakończeniu procesu reorganizacji.
Источник: bits.media