Narodowy Bank łagodzi szereg ograniczeń walutowych, co wesprze pracę krajowych producentów i poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie. Jednocześnie zmiany nie będą miały istotnego wpływu na dynamikę kursu walutowego i poziom rezerw zagranicznych. Poinformowała o tym służba prasowa regulatora.
► Przeczytaj stronę „Ministerstwo Finansów” na Facebooku: główne aktualności finansowe
Założenia liberalizacji waluty, które wchodzą w życie 21 grudnia, dotyczą kilku obszarów.
Po pierwsze , zakaz zakupu i sprzedaży metali bankowych.
Biorąc pod uwagę apel środowiska biznesowego oraz wnikliwą analizę potencjalnego wpływu takiej decyzji na rynek walutowy, NBU umożliwia podmiotom prawnym i osoby przedsiębiorcom kupno i sprzedaż metali bankowych bez fizycznej dostawy za hrywny bezgotówkowe.
Od 21 grudnia przedsiębiorca będzie mógł prowadzić odpowiednią działalność pod następującymi warunkami:
- konieczność przeprowadzenia transakcji uzasadniona jest działalnością produkcyjną tych spółek (przedsiębiorca zajmuje się produkcją biżuterii); firmy/przedsiębiorcy zajmowali się działalnością w zakresie produkcji biżuterii jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę, co potwierdzają odpowiednie dokumenty.
„Takie zmiany zapewnią stabilne funkcjonowanie krajowych producentów w branży jubilerskiej, zmniejszą wolumen importu gotowej biżuterii, a także zmniejszą presję na koszty produkcji przedsiębiorstwa ze względu na możliwość bezpośredniego zakupu surowców” – czytamy w komunikacie.
Po drugie, rozszerzono uprawnienia do zakupu waluty dla operatora instalacji jądrowych.
NBU przewidziała możliwość zakupu waluty przez operatora instalacji jądrowych bez uwzględnienia salda środków w walucie obcej otrzymanych nie później niż do 31 października 2024 r., w granicach wpływów wynikających z umowy pożyczki z nierezydentem wierzyciel, którego poręczycielem jest zagraniczna agencja kredytów eksportowych/państwo obce poprzez upoważnioną do tego osobę/osobę cudzoziemską, w skład której wchodzi cudzoziemiec państwa.
Celem takich zmian jest utrzymanie nieprzerwanych dostaw paliwa jądrowego, co jest ważne dla pracy elektrowni jądrowych, a co za tym idzie, dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.
< p>Po trzecie, NBU w dalszym ciągu ujednolica podejście do płacenia przez ukraińskie przedsiębiorstwa kuponów od euroobligacji.
Oprócz dostępnych obecnie możliwości, NBU zaktualizowało zasady umożliwiające ukraińskim firmom zwrot poniesionych wydatków nierezydentom ze względu na wypłatę kuponów na euroobligacje
Standardy są zoptymalizowane w taki sposób, że wszystkie ukraińskie firmy ci, którzy pozyskali środki na finansowanie projektów na Ukrainie poprzez emisję euroobligacji, mieli taką samą możliwość zwrotu ich nierezydentom.
Takie przelewy mogą być dokonywane wyłącznie kosztem własnej waluty obcej w celu spełnienia szereg warunków określonych w uchwale NBU. Zmiany nie będą miały negatywnego wpływu na rynek walutowy, zwiększą prawdopodobieństwo nowych pozyskania kapitału na Ukrainie.
Określone zmiany zostały wprowadzone Uchwałą Zarządu NBU z dnia 20 grudnia 2024 r. Nr 155 „W sprawie zmian do uchwały Zarządu Narodowego Banku Ukrainy z dnia 24 lutego 2022 r. nr 18” i wejdą w życie z dniem 21 grudnia 2024 r. rok.
- NBU