Kawa. Zdjęcie: AI. >
Ceny kawy na rynkach światowych biją historyczne rekordy, osiągając poziomy nienotowane od 1977 roku – pisze WomanEL. Główną przyczyną jest szybki spadek podaży w obliczu zmiany klimatu i pogarszających się warunków w krajach produkujących, podaje Bloomberg News.
>Brazylia, która dostarcza większość światowych dostaw kawy arabiki, przeżywa trudne czasy. Susze i przedwczesne deszcze doprowadziły do gwałtownego spadku plonów, a w 2023 r. w kraju zebrano zaledwie 34,4 mln worków ziaren kawy, czyli o 11 mln mniej niż oczekiwano. To postawiło na skraj kryzysu nie tylko producentów, ale także handlowców, którzy prognozują niedobór kawy na rynku światowym w latach 2025-2026. Oczekuje się, że popyt przewyższy podaż o 8,5 miliona worków.
Wietnam: problemy z pracą
Wietnam, największy eksporter Robusta, tańsza odmiana kawy, również poniosła straty. Ekstremalne warunki pogodowe, w tym susza, a następnie obfite opady deszczu podczas żniw, ograniczyły produkcję. Wywarło to dodatkową presję na rynek, ponieważ Robusta jest podstawą tańszych napojów kawowych.
Dlatego niekorzystne warunki pogodowe spowodowane zmianami klimatycznymi stały się kluczowym czynnikiem podważającym stabilność dostaw ziaren kawy.
Jak to wpłynie na konsumentów? ziarna będą miały znaczący wpływ na cały łańcuch dostaw kawy:
- Palarnie będą zmuszone do podniesienia cen produktów.< /li >
- Kawiarnie dokonają przeglądu swoich cenników, przez co filiżanka kawy będzie droższa.
- Konsumenci końcowi odczują presję na ich portfelach, gdyż koszt napoju wzrośnie tyle samo, co w lokalach i na terenie sklepów.
Aby uniknąć dalszych kryzysów, branża musi dywersyfikować dostawy, inwestować w adaptację do zmian klimatycznych i rozwijać zrównoważoną produkcję.
Tymczasem być może konsumenci będą musieli się przyzwyczaić do idei, że kawa staje się nie tylko nawykiem, ale luksusem.
Ponadto w czasie wojny ceny na Ukrainie wzrosły o 44%. Czy ceny żywności będą nadal rosły – opinia ekspertów