Chiny są gotowe rozszerzyć swój ogólnokrajowy prywatny system emerytalny, ponieważ druga co do wielkości gospodarka świata stoi w obliczu szybko starzejącego się społeczeństwa, a publiczny fundusz emerytalny wyczerpuje się. PE pisze o tym, podając link do The Wall Street Journal.
►Przeczytaj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe < /p>
Co wiadomo
Pracownicy objęci podstawowym systemem ubezpieczeń emerytalnych mogą dobrowolnie otwierać prywatne konta emerytalne i wpłacać do 12 000 juanów, co stanowi równowartość około 1650 dolarów rocznie, pięć organów zarządzających, w tym Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych.
The Program będzie realizowany na terenie całego kraju od 15 grudnia. Pilotażowy program działa w Chinach od listopada 2022 r. w 36 największych miastach, m.in. w Pekinie i Szanghaju.
Chiński system emerytalny składa się z trzech poziomów: podstawowego systemu emerytalnego kierowanego przez państwo, dobrowolnego planu emerytalnego dla pracowników zapewnianego przez pracodawców oraz prywatnego systemu emerytalnego.
Posunięcie to następuje w związku z szybkim starzeniem się społeczeństwa Chin i zaczęła spadać po dziesięcioleciach polityki jednego dziecka. Oczekuje się, że w ciągu następnej dekady na emeryturę przejdzie około 300 milionów Chińczyków w wieku od 50 do 60 lat.
Prognoza ONZ opublikowana w lipcu szacuje, że kryzys demograficzny spowoduje spadek liczby ludności Chin o ponad połowę do końca bieżącego roku wieku.
We wrześniu Ogólnochiński Kongres Ludowy, najwyższy organ ustawodawczy Chin, zatwierdził tę propozycję stopniowego podwyższania wieku emerytalnego począwszy od stycznia. Chiny mają jeden z najniższych wieków emerytalnych wśród największych gospodarek, umożliwiając kobietom przechodzenie na emeryturę już po 50. roku życia, a mężczyznom po 60. roku życia – polityka ta nie uległa zmianie od lat pięćdziesiątych XX wieku.
- Gospodarka kraju