Niestety zdrowe granice osobiste mogą być dość mgliste i jeszcze trudniejsze do ustalenia, Źródło: freepik.com < i class="rbi rbi-share">
Przypomnij sobie lekcje geografii. Być może nauczyciel pokazał Ci mapę i wyjaśnił, że określone linie służą do oznaczania granic między stanami i krajami. W większości przypadków te granice nie są widoczne w prawdziwym życiu. A jednak, mimo że nie widzimy tych granic, ludzie je akceptują i rozumieją, jak daleko mogą się posunąć, zanim wkroczą na inne terytorium. Większość z nas nigdy nie nauczyła się wyznaczać granic, unikać toksycznych relacji i tworzyć zdrowe relacje. Ale na próżno. Każdy musi wiedzieć, jak wyznaczyć swoje osobiste granice. =”rbi rbi-kąt-w dół”>Czym są granice Twarde i miękkie granice Rodzaje granic Oznaki, że nie masz zdrowych granic Dlaczego granice są ważne Jak wyznaczyć swoje osobiste granice: pomyśl o tym, co chcesz osiągnąć Wykorzystaj swoje osobiste wartości jako przewodnik Jak wyznaczyć swoje granice osobiste: zrozum różne granice Oceń swoje relacje Jak wyznacz swoje osobiste granice: bądź cierpliwy Mów głośno (z szacunkiem) Jak wyznaczyć swoje osobiste granice: jeśli nie nastąpi żadna zmiana, zakończ związek
WomanEL powie Ci, co to jest, dlaczego jest to ważne dla zdrowia psychicznego i co dokładnie powinieneś robić w relacjach z innymi ludźmi.
Co to są granice?
Ludzie cały czas mówią o „wyznaczaniu granic”. Ale co to oznacza? Ustalenie przenośnych (lub nawet dosłownych) granic osobistych i emocjonalnych może pomóc ludziom zrozumieć, jak daleko mogą się posunąć, oferując wsparcie emocjonalne i pracę, prosząc Cię o pomoc lub radę, a nawet jak często powinieneś się kontaktować.
„Kordon to separacja, której ludzie potrzebują – psychicznie, emocjonalnie i fizycznie – aby czuć się bezpieczni, cenieni i szanowani” – wyjaśnia psycholog Carla Marie Manley.
Granice twarde i miękkie
Definiując granice, możesz je podzielić na twarde i miękkie.
- Twarde granice to coś, co uważasz za niepodlegające negocjacjom i nie chcesz iść na kompromis. To są sytuacje, na które nigdy się nie zgodzisz ani na które nie pójdziesz.
- Które granice są bardziej elastyczne. To jest to, na co jesteś gotowy pójść na kompromis, negocjować lub zaakceptować (w granicach rozsądku). O wielu granicach możesz myśleć jako o pragnieniach lub wyznaczaniu celów.
Typy obramowań
W obrębie twardych granic i dowolnego rodzaju istnieją różne rodzaje granic, które możesz chcieć wyznaczyć w swoich relacjach osobistych i zawodowych.
>
- Fizyczny. Granice te dotyczą Twojej prywatności, ciała i przestrzeni osobistej. Mogą pomóc podczas spotkań z nieznajomymi, a także w bliskich związkach. Granice fizyczne obejmują stwierdzenie, że wolisz uściski lub uściski dłoni (lub żadne z nich), prośbę o poszanowanie miejsca pracy lub sypialni oraz inne aspekty fizyczne, które pomogą Ci czuć się bezpiecznie i komfortowo.
- Seksualny. Twoje preferencje, oczekiwania i obawy związane z intymnością odnoszą się do granic seksualnych. Może to obejmować komentarze o charakterze seksualnym i dotykanie Cię, a także kwestie zgody i komunikacji z partnerem podczas intymności. Zdrowe granice seksualne dotyczą zarówno długotrwałych związków, jak i nowych kontaktów.
- Emocjonalne. Chroniąc swój dobrostan emocjonalny, wyznaczasz granice emocjonalne. Polegają na dzieleniu się swoimi osobistymi uczuciami i tym, jak wpływają na ciebie uczucia innych ludzi. Mogą również odnosić się do Twoich przekonań, idei i wartości, które czasami nazywane są granicami intelektualnymi.
- Tworzywo. Wszystko, co dotyczy Twojej własności i dobytku, nazywa się granicami materialnymi. Ograniczenia te zapobiegają wykorzystywaniu Cię, szczególnie jeśli jesteś osobą hojną. Obejmuje to również ograniczenia finansowe – na przykład zakaz pozwalania innym na pożyczanie od Ciebie pieniędzy.
- Tymczasowy. Ustalenie ograniczeń dostępu innych osób do Twojego czasu pomoże Ci zachować go na takie rzeczy, jak skupienie się na pracy, sobie, rodzinie lub hobby. Odrzucenie zaproszeń lub próśb to jeden ze sposobów ustalenia limitów czasowych.
Oznaki, że nie masz zdrowych granic
< p>Problemy z granicami pojawiają się w różnych sytuacjach i różnych obszarach naszego życia. Często jednak pozostają niezauważone, dopóki nie zostaną wyraźnie zakwestionowane, wyjaśnia Manley. „Ogólnie rzecz biorąc, problemy z granicami wynikają z pozwolenia na naruszenie własnych granic lub naruszenia granic innych osób” – dodaje Manley. w domu:
- Poczucie, że jesteś chronicznie wykorzystywany w pewnych sytuacjach. Na przykład emocjonalnie, finansowo lub fizycznie.
- Mówienie „tak”, aby zadowolić innych kosztem siebie.
- Nie udaje Ci się zaspokoić swoich potrzeb, ponieważ boisz się konfliktu i poddajesz się innym.
- Często czujesz się lekceważony przez innych, ale nie możesz się obronić.
- Strach przed porzucenie powoduje, że zgadzasz się na mniej, niż na to zasługujesz.
- Zachowanie, którego celem jest zadowolenie ludzi w celu zadowolenia i uzyskania aprobaty.
- Zachowanie lekceważące, które powoduje ból inne.
- Flirtowanie z osobami będącymi w związku lub gdy jesteś w związku, nawet jeśli rani to innych.
- Rób, co chcesz, aby zaspokoić swoje potrzeby, i zakładaj, że granice Cię nie dotyczą.
Pamiętaj, że dla niektórych osób wyznaczanie granic może być trudniejsze niż dla innych. Według psychoterapeutki Lily Magavi osoby cierpiące na stany lękowe lub depresję mogą mieć trudności z wyznaczaniem i utrzymywaniem granic.
Dlaczego granice są ważne
> relacje mogą stać się niezdrowe, Źródło: freepik.com
Biorąc pod uwagę, że granice pomagają nam czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, logiczne jest, że tak często mówi się o nich w trakcie terapii. Zdrowe granice mają duży wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. „Nasze granice emocjonalne są ważne, ponieważ zapewniają nam przestrzeń osobistą — emocjonalną, mentalną, fizyczną i inną — której potrzebujemy w tej sytuacji” – wyjaśnia Manley. Dlatego tak ważne jest wyznaczanie granic.
- Bezpieczeństwo. Chociaż utrzymanie granic może być trudne, zwiększa to współczucie dla siebie i poczucie własnej wartości, umożliwiając ludziom nadanie priorytetu swoim myślom i potrzebom.
- Unikanie niepokoju. Kiedy nasze granice emocjonalne nie są przestrzegane, możemy czuć się przygnębieni, rozżaleni lub niespokojni. Na poziomie instynktu możemy czuć się jak zwierzęta w klatce zdane na łaskę grożenia sprawcom, gdy nasze granice nie są przestrzegane.
- Zdrowe relacje. Granice stanowią podstawę zdrowych relacji ze sobą i innymi.
Jak wyznaczyć swoje osobiste granice: Zastanów się, co chcesz osiągnąć
Być może nie od razu zrozumiesz, które obszary Twojego życia najbardziej potrzebują granic. I to jest w porządku. Daj sobie czas i przestrzeń na introspekcję i refleksję, a następnie przetwórz swoje myśli, aby uzyskać jasność.
Można to zrobić, rozmawiając o nich z terapeutą (lub ukochaną osobą) lub pisząc w dzienniku. „Werbalizacja i nazywanie emocji pozwala ludziom zrozumieć różne punkty widzenia i sprawia, że prośby bardziej przypominają prośby niż krytykę” – wyjaśnia Magavi.
Użyj swoich osobistych wartości jako wskazówki
Profesor psychologii Melissa Flint twierdzi, że wyznaczając granice, powinny one być zgodne z wyznawanymi wartościami. „Jeśli wysoko cenię swój czas przeznaczony na wyrażanie poglądów religijnych, moje granice mogą być takie, że nigdy nie zgodzę się na pracę zmianową w czasie pełnienia obowiązków.”
„Jeśli się zgodzę, to obszar, w którym jestem, bardzo go cenię. Czuję się jeszcze bardziej pokrzywdzony” – wyjaśnia Flint. Kiedy będziemy mieć na uwadze nasze wartości i nadać priorytet temu, co sprawia nam przyjemność, satysfakcję i radość, możemy kontrolować takie scenariusze.
Podczas wakacji wiele par się kłóci. Zalecamy jednak przestrzeganie tych wskazówek, aby uniknąć napięcia.
Jak wyznacz swoje osobiste granice: zrozum, że różne relacje wymagają różnych granic
Według Manleya granice często znacznie się różnią w zależności od sytuacji i zaangażowanych osób. Na przykład możesz mieć bardzo elastyczne granice ze swoim partnerem seksualnym. „Intymność kwitnie, gdy obaj partnerzy rozumieją i szanują wzajemne potrzeby w zakresie granic. A to pełne szacunku podejście zachęca do ciągłej elastyczności granic” – wyjaśnia Manley.
Jednakże w środowisku pracy pracodawcy i pracownicy powinni utrzymywać bardziej rygorystyczne granice. „Niektóre zachowania, takie jak udostępnianie danych osobowych, kontakty seksualne i flirtowanie – zwłaszcza między kierownictwem a pracownikami – są na ogół niewłaściwe i często nielegalne” – mówi Manley.
A jeśli chodzi o członków rodziny, charakter zdrowych granic zależy od ogólnej dynamiki rodziny. „Jeśli członkowie rodziny okazują szacunek i troskę, granice mogą być znacznie bardziej elastyczne.”
Stawka Twoje relacje
Wiedząc, że różne typy relacji wymagają własnych granic, czas przyjrzeć się bliżej tym relacjom. „Jeśli nie masz dość tego, co cenisz – czasu rodzinnego, bezpieczeństwa finansowego itp. – jak wyznaczyć granice, aby wesprzeć proces przywracania równowagi w swoim życiu? Granice są często ustalane metodą prób i błędów.
Jak wyznacz swoje osobiste granice: bądź cierpliwy
Dla niektórych osób nawet myśl o wyznaczeniu granic może powodować niepokój. „Kiedy ćwiczysz wyznaczanie granic, możesz oczywiście odczuwać niepokój i zmartwienia, aż staną się one naturalne” – wyjaśnia Manley. „Nawet jeśli na początku będzie to trudne, ćwicz wyrażanie swojej prawdy z godnością, odwagą i szacunkiem.”
Mów głośno (z szacunkiem)
Kiedy już zrozumiesz, które obszary Twojego życia mogą skorzystać na ograniczeniu, podejmij kroki, aby je wdrożyć. Może to obejmować na przykład prośbę o wyjaśnienie lub wyrażenie dyskomfortu w związku z czyimś zachowaniem, mówi dr Magavi. Ale nie zdziw się, jeśli Twoje problemy z daną osobą nie znikną już po jednej rozmowie.
„Być może konieczne będzie powtórzenie informacji” – wyjaśnia dr Magavi. „Stworzenie fundamentu i umożliwienie swobodnej komunikacji na początku lub na dowolnym etapie związku wzmacnia wzorce i pozwala, aby zdrowe granice pozostały wysokie i mocne.
Jeżeli dana osoba nie trzyma się ustalonych granic, należy stwierdzić, że powoduje to dyskomfort i opuścić związek.” Granice są ochroną Twojego spokoju. Nie mają na celu zmiany kogokolwiek innego.
Jak wyznaczyć swoje osobiste granice: jeśli nie ma zmian, zakończ związek
Kiedy wyznaczasz zdrowe granice, naturalne jest, że ludzie, którzy są przyzwyczajeni do tego, że zadowalasz wszystkich, mogą stać się zirytowani lub zdenerwowany . Manley twierdzi, że niektórzy mogą nawet w dalszym ciągu lekceważyć Twoje granice.
„W miarę postępów przekonasz się, że niektórzy ludzie będą wspierać Twoje nowe, zdrowe granice” – zauważa Manley. Inni mogą nie chcieć zaakceptować lub szanować „nowego siebie”. Czasami najmądrzejszym posunięciem jest zdystansowanie się od tych, którzy nie szanują twoich granic. Czym jest mikrooszustwo i jak rozpoznać, czy Twój partner jest jego winny? Poznaj jego główne znaki.