Nawyk jedzenia w nocy jest powszechny u dużej liczby osób. Niestety jest to szkodliwe dla zdrowia. Dlaczego apetyt pojawia się w nocy i jak pozbyć się syndromu „nocnego jedzenia”.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swoje zdrowie. Jeśli w ostatnim czasie nie wprowadzałeś żadnych zmian w stylu życia, pozostajesz stabilny emocjonalnie i przestrzegasz zwykłej diety, ale nagle zaczynasz budzić się w nocy na jedzenie, być może przyczyną jest brak równowagi hormonalnej. Głód w nocy zmniejsza produkcję leptyny i melatoniny w nocy, a wieczorem zwiększa syntezę kortyzolu.
Z powodu takiego nieprawidłowego funkcjonowania diety mogą rozwinąć się różne choroby przewodu żołądkowo-jelitowego, co powoduje wagę przyrost masy ciała i zmniejszona odporność na stres. Jeśli nie możesz sobie poradzić z nocnym biegunem w ciągu 2-3 miesięcy, lepiej skonsultować się z lekarzem. Tylko dietetyk lub endokrynolog może wybrać odpowiednie leczenie.
Jeśli jednak nocne jedzenie pojawia się na skutek czynników zewnętrznych, stanu emocjonalnego lub indywidualnych cech organizmu, możesz sam rozwiązać problem.
Dlaczego dochodzi do nocnego jedzenia i jak sobie z tym poradzić
Przyczyną ciągłego podjadania w nocy mogą byćrzadkie posiłki. Wymówek człowiek może mieć wiele: nie ma czasu w pracy, nie chce iść do kawiarni, nie może zjeść ze sobą pełnego lunchu. Ale jeśli naprawdę chcesz przestać wstawać w nocy na jedzenie, musisz rozwiązać ten problem i poprawić swoje odżywianie w ciągu dnia.
Dlaczego jest to ważne? Jeśli dana osoba je mniej niż trzy razy dziennie, system kontroli apetytu zostaje zakłócony. Dlatego w organizmie zwiększa się ilość hormonu greliny. Objawia się to wieczorem zwiększonym uczuciem głodu. I tu żadna siła woli nie pomoże, bo tylko ona nie obniży poziomu tego hormonu.
Co zrobić:
Kolejną przyczyną nocnego apetytu jest brak apetytu po południu. Jeśli często ograniczasz się do porannej kawy, to wieczorem uczucie głodu na pewno będzie dość silne. Lekarze przypisują to osobliwościom ludzkich biorytmów, które również kontrolują uczucie głodu. Może wystąpić o różnych porach dnia i o różnych porach u różnych osób. W takim przypadku utrzymanie prawidłowej wagi może być dość trudne, ale można znaleźć wyjście z tej sytuacji.
Co zrobić:
Wpływa na pojawienie się nocnych skurczów żołądka i stresującą sytuację. W wyniku zwiększonego stresu emocjonalnego uwalniana jest duża ilość kortyzolu. Jeśli stresująca sytuacja trwa wystarczająco długo lub osoba doświadcza przeciążenia układu nerwowego, naturalne wahania tego hormonu mogą zostać zakłócone. To właśnie po południu kortyzol osiąga najwyższy poziom, kiedy człowiek doświadcza stresu. A to prowadzi do wzrostu produkcji insuliny, przez co w nocy odczuwasz brutalny apetyt.
Co robić:
Jak stłumić uczucie głodu: co jeść w nocy, jeśli naprawdę tego chcesz
Po pierwsze w sumie należy pamiętać, że jedzenie nie powinno zwiększać poziomu glukozy we krwi i wydzielania insuliny, dlatego powinny to być produkty o niskiej zawartości węglowodanów i niskim indeksie glikemicznym. Nie jedz owoców na noc, bo dostarczają one „huśtawek insulinowych”, dzięki którym szybko masz ochotę na kolejny posiłek.
Najlepiej zjeść niskotłuszczowy ser z ziołami i pomidorami, kanapkę z pełnoziarnisty chleb przed snem i chuda ryba, niesolone białka jaj, siekane warzywa z guacamole, pieczona ciecierzyca z przyprawami, plastry chudej wołowiny lub kurczaka, bułki z sałatą.