Mówimy nie tylko o wzmożonym uczuciu senności, ale także o przewlekła niemożność wstania z łóżka
W listopadzie przebudzenie stało się jeszcze trudniejsze, gdyż ten moment oznacza początek zimy i wkrótce trzeba będzie wstać z łóżka spać, gdy na zewnątrz jest jeszcze ciemno. Ale jeśli w ogóle masz trudności z przebudzeniem, i to nie tylko w takich okresach, możesz cierpieć na dysanię.
Pisze o tym BBC News Ukraine.
„Terminu „dysania” używa się czasami do opisania uczucia „nie chce mi się dzisiaj wstawać z łóżka”. Ten sam typ zachowania można czasami zaobserwować u osób cierpiących na zaburzenia depresyjne” – powiedział dr Mark Selter z Royal College of Psychiatry.< /p>
Dysania nie została jeszcze oficjalnie uznana za chorobę. Mówimy nie tylko o wzmożonym poczuciu senności, ale także o chronicznej niemożności wstania z łóżka.
Osoby cierpiące na dysanię mogą spędzić kilka dni w łóżku. Sama myśl o wstaniu wywołuje u nich niepokój. Wiele osób przyznaje, że ma „namiętne pragnienie” powrotu do łóżka, gdy tylko spróbują z niego wyjść.
Jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek zostanie u Ciebie zdiagnozowana dysania. Zwykle jest to objaw wskazujący na możliwą depresję lub zespół chronicznego zmęczenia.
Aby dowiedzieć się, czy bliska Ci osoba cierpi na dysanię lub klinomanię (podobne określenie opisujące chęć spędzenia całego dnia w łóżku), dr . Selter radzi najpierw upewnić się, że takie osoby są w dobrym zdrowiu fizycznym.
Następnie lekarz zapyta pacjenta, co go niepokoi. Na podstawie wyników rozmowy można postawić diagnozę depresji. To właśnie często powoduje szereg objawów w dobrostanie fizycznym.
„Zaburzenia snu, letarg, wczesne przebudzenia – wszystko to są cielesne oznaki depresji. Czasami prowadzi to do tego, że dana osoba jest całkowicie na przykład traci zdolność poruszania się. Osoby z ciężką depresją czasami nie mogą podnieść ręki, aby wziąć szklankę wody” – powiedział Selter.
Jeśli nie ma innych objawów, może to oznaczać, że takie osoby po prostu boją się wstać z łóżka. W tym przypadku nie jest to to samo, co dysania.
Jeśli nie masz pewności, czy Twoja senność jest odmianą normy, spróbuj zmienić swoje nawyki:
- w – Najpierw spróbuj monitorować czas snu. Większość dorosłych potrzebuje 6–9 godzin snu;
- Kluczowe jest także poczucie relaksu: na przykład spróbuj wziąć kąpiel lub wykonać ćwiczenia jogi;
- Ukryj rozpraszające przedmioty, takie jak telefony i laptopy;
- Jeśli to wszystko nie pomoże , możesz spróbować uprawiać seks. Przecież w przeciwieństwie do wszystkich innych rodzajów aktywności fizycznej, ta na pewno doprowadzi do senności.
Jeśli te wszystkie metody nie pomogą, a zamiast tego niemożność przebudzenia prowadzi do stresu i niepokoju należy zgłosić się do lekarza.
Przypomnijmy, że już wcześniej pojawiały się doniesienia o zjawisku, które można nazwać „poranną apatią wojenną”. Dowiedz się, jak poradzić sobie z utratą sił i motywacji podczas długiej wojny.
Przeczytaj też:
- Naukowcy nazywają najlepszą pozycją do spania: poprawia zdrowie serca
- Codzienny lęk: objawy, przyczyny i jak sobie z nim poradzić
- Nowe badanie pokazuje, że czas letni znacznie zmniejsza produktywność ludzi
- li >
Subskrybuj nasze kanały w Telegram i Viber.