Opinia Przewidywanie ceny Bitcoina za pomocą różnych formuł o różnych parametrach jest próbowane dość często, ale niewielu kończy się sukcesem . Model Stock-to-Flow, oparty na rzadkości Bitcoina, zyskał sławę.
Co to jest Stock-to-Flow
Model Stock-to-Flow (SF) opiera się na stosunku ilości kryptowaluty (lub innego towaru) w obiegu do poziomu jego produkcja. SF ma na celu pokazanie, ile czasu potrzeba na uwolnienie aktualnej podaży Bitcoina.
Co ciekawe, koncepcja SF jest miarą rzadkości aktywa kryptograficznego. Jednocześnie rzadkość nie jest rozumiana w potocznym znaczeniu tego słowa, jako coś trudnego do zdobycia. Opiera się na definicji kryptografa Nicka Szabo, który postrzega rzadkość jako „prawdziwą bezcenność”. Innymi słowy, oznacza to, że wytworzenie każdej jednostki towaru, czy to złota, czy Bitcoina, jest samo w sobie bezcenne.
Jak obliczyć Stock-to-Flow
Przykładowo 1 września 2024 r. liczba BTC w obiegu wynosiła 19,75 mln, a dnia 1 września 2023 r. – 19,28 mln. Tym samym w ciągu roku wyprodukowano 0,47 mln BTC.
Źródło: statista.com
W na koniec możemy obliczyć SF:
SF = 19 750 000/470 000 = 42
Okazuje się, że przy obecnym poziomie produkcji osiągnięcie nowoczesnego poziomu zajmie 42 lata dostarczać . Co to daje? Fakt, że na podstawie Stock-to-Flow można obliczyć możliwy koszt Bitcoina.
Kalkulacja ceny
SF jest między innymi funkcją potęgową. Początkowo wyglądało to tak:
cena BTC = 0,4*SF3
Jednak po 2019 roku kalkulacja modelu została zrewidowana w górę. Nowa formuła wygląda następująco:
cena BTC = 0,18*SF3,3
Warto zauważyć, że przy obliczaniu Stock-to-Flow różne zasoby często korzystają z danych nie za rok, ale za inne okresy. Przyjrzyjmy się, gdzie na własne oczy można zobaczyć prognozę ceny Bitcoina bazującą na tym modelu.
Gdzie szukać Stock-to-Flow
Sporo zasobów dostarcza informacji na temat modelu Stock-to-Flow. Na przykład Bitcoimagazinepro dostarcza dane średnio za rok, określając liczbę dni do kolejnego halvingu.
Źródło: bitcoinmagazinepro.com
Zasób bitbo.io dostarcza informacji o SF przez 10 i 463 dni. W tym przypadku dla pierwszego wskaźnika brana jest ilość bitcoinów wyprodukowanych w ciągu ostatnich 10 dni, następnie dzielona przez dziesięć i mnożona przez 365. W ten sposób uzyskuje się po prostu rodzaj obliczenia produkcji. Druga liczba, 463, pochodzi z badania przeprowadzonego przez inwestora i YouTubera Prestona Pysha. Według niego cykle Bitcoina występują mniej więcej co 200 000 bloków w trzech fazach: byczej, korekcyjnej i średniej rewersji. Biorąc pod uwagę, że dziennie jest około 144 bloków, otrzymujemy:
200 000 /3/144 = 463.
Źródło: charts.bitbo.io
Coinglass ma również swoją własną opcję. Jest bardziej klasyczny i podobny do tego, co oferuje Bitcoimagazinepro.
Źródło: coinglass.com
Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz linie na dole wykresu – jest to kolejny wskaźnik zwany odchyleniem zapasów do przepływów.
Odchylenie zapasów od przepływu
Odchylenie zapasów od przepływów pokazuje rozbieżność pomiędzy rzeczywistą ceną Bitcoina a ceną obliczoną przez model. Interpretacja jest następująca: jeśli wskaźnik jest większy od jedności, to BTC jest wykupiony i można spodziewać się szybkiego spadku; jeśli jest mniejszy, oznacza to wyprzedanie, co zwiastuje wzrost.
Kto stworzył Stock-to-Flow
Model został po raz pierwszy zaproponowany 22 marca 2019 roku w artykule „Modelowanie wartości Bitcoina z uwzględnieniem jego rzadkości”. Jego autorem był anonimowy użytkownik występujący pod pseudonimem Plan B. W swoim innym artykule „A Valid Market Hypothesis and the Stock-to-Flow Model in Bitcoin” z 17 stycznia 2022 r. Plan B podaje, że ma ponad 20 lat doświadczenia jako inwestor instytucjonalny, pod którego przewodnictwem znajdowały się wielomiliardowe rachunki. Podobne informacje można znaleźć na koncie YouTube Plan B.
Wnioski
Zatem model Stock-to-Flow jest kolejną próbą wykorzystania matematyki do ustalenia przyszłej ceny Bitcoina. Jego autor pozostaje incognito, znany jest jedynie jego pseudonim – Plan B. Model nie odwzorowuje w pełni ceny Bitcoina, a wynikająca z tego rozbieżność posiada także wskaźnik – Stock-to-Flow Deflection.
Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media