Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie European Heart Journal wykazało, że osoby pijące kawę głównie rano mają niższe ryzyko zgonu, zwłaszcza z powodu chorób układu krążenia, w porównaniu do osób pijących kawę przez cały dzień lub niepijących jej wcale. Wyniki te wskazują, że nie tylko ilość spożywanej kawy, ale także pora jej spożycia może mieć wpływ na długoterminowe wyniki zdrowotne. IZ pisze o tym powołując się na Psypost.
Treść
- Wpływ pory picia kawy na zdrowie
- Jak przeprowadzono badanie
- Potwierdzenie wyników
- Ryzyko śmiertelności i związek z porą spożycia kawy
- Ilość kawy i jej działanie
- Ograniczenia badania
- Perspektywy przyszłych badań
Wpływ pory picia kawy na zdrowie
Poprzednie badania wykazały, że umiarkowane spożycie kawy wiąże się z korzyściami zdrowotnymi, m.in. ze zmniejszonym ryzykiem chorób układu krążenia i śmiertelności. Jednak wyniki były zróżnicowane, zwłaszcza wśród osób pijących duże ilości kawy. Naukowcy zasugerowali, że różnice w zwyczajach konsumpcyjnych, a zwłaszcza pora spożywania kawy, mogą wyjaśniać rozbieżności w poprzednich badaniach.
„ Spożycie kawy może wpływać na rytmy dobowe związane ze snem i hormonami, takimi jak melatonina i kortyzol, które są ważne dla zdrowia. Tak więc czas spożycia kawy może wpływać na ogólny stan zdrowia ” — powiedział Lu Qi, pełniący obowiązki przewodniczącego wydziału epidemiologii na Uniwersytecie Tulane.
Jak przeprowadzono badanie
Aby zbadać tę hipotezę, naukowcy przeanalizowali dane z Narodowego Badania Zdrowia i Odżywiania, szeroko zakrojonego, trwającego badania dotyczącego zdrowia i diety prowadzonego w Stanach Zjednoczonych. Przeanalizowano dane dotyczące ponad 40 000 dorosłych, zebrane w latach 1999–2018. Uczestników poproszono o zapamiętanie wszystkiego, co jedli i pili w ciągu 24 godzin, w tym również tego, kiedy pili kawę. Stosując statystyczną metodę analizy skupień, badacze wyróżnili dwie główne grupy: tych, którzy pili kawę rano (między 4:00 a 12:00) i tych, którzy pili kawę w ciągu dnia. Trzecią grupę stanowiły osoby, które w ogóle nie piły kawy.
Potwierdzenie wyników
Aby potwierdzić te wzorce, zespół przeanalizował również dane z dwóch dodatkowych badań, w których monitorowano nawyki żywieniowe ponad 1400 specjalistów, wykorzystując do tego celu bardziej szczegółowe zapisy żywieniowe gromadzone w ciągu siedmiu dni. Te zewnętrzne badania wykazały podobne tendencje w zakresie czasu spożywania kawy, co potwierdza wiarygodność wyników.
Ryzyko śmiertelności i związek z porą spożycia kawy
Po podzieleniu uczestników na grupy o różnych wzorcach spożycia kawy naukowcy przez blisko dekadę śledzili wyniki zdrowotne. W tym czasie zmarło ponad 4200 uczestników. Przyczyną około 1270 zgonów były choroby układu krążenia, a około 930 — nowotwory. Naukowcy sprawdzili, czy różne nawyki związane z piciem kawy wiążą się z różnym ryzykiem śmiertelności, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wiek, rasa, palenie tytoniu, jakość diety, aktywność fizyczna, nawyki związane ze snem i całkowite spożycie kawy.
Stwierdzono, że u osób pijących kawę przede wszystkim rano ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było znacznie niższe w porównaniu z osobami niepijącymi kawy. Co więcej, u osób pijących kawę rano ryzyko zgonu w trakcie badania było o 16% niższe. Jeszcze większe zmniejszenie ryzyka zaobserwowano w przypadku zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych: ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych było u nich o 31% niższe niż u osób niepijących kawy. Jednocześnie u osób, które piły kawę przez cały dzień, nie zaobserwowano statystycznie istotnego zmniejszenia ryzyka w porównaniu z osobami niepijącymi kawy.
Ilość kawy i jej działanie
Co ważne, badanie wykazało również, że korzyści z picia większej ilości kawy dotyczyły tylko osób pijących kawę rano. U osób pijących kawę przede wszystkim rano stwierdzono, że większe spożycie kawy wiązało się ze stopniowo niższym ryzykiem zgonu. Jednak w przypadku osób pijących kawę przez cały dzień, ilość wypijanej kawy nie była wyraźnie związana z ryzykiem. To oznacza, że picie większej ilości kawy niekoniecznie jest korzystne, o ile nie jest ona spożywana rano.
Ograniczenia badania
Wzory te pozostały takie same nawet po uwzględnieniu przez badaczy innych możliwych czynników, takich jak niewystarczająca ilość snu, problemy ze snem, czy spożywanie napojów herbacianych i kawowych. Spójność wyników uzyskanych przy różnym poziomie spożycia kawy i różnych grupach ludzi dodatkowo wzmacnia związek między spożyciem kawy a zdrowiem.
Wyniki te sugerują, że „ picie kawy rano może być korzystniejsze dla zdrowia niż po południu lub wieczorem/nocą ” – powiedział Lu Qi w wywiadzie dla PsyPost.
Perspektywy przyszłych badań
Pomimo tych ograniczeń badanie otwiera nowy kierunek badań nad tym, w jaki sposób pora spożywania posiłków i napojów może wpływać na zdrowie w perspektywie długoterminowej. Przyszłe badania mogą zbadać, w jaki sposób pora spożywania kawy oddziałuje na zmiany związane z pracą, różnice genetyczne w metabolizmie kofeiny i inne czynniki związane ze stylem życia. Dotychczasowe wyniki badań wskazują, że przyjemność z picia porannej kawy to nie tylko kwestia ilości wypijanej kawy, ale także ważny element zdrowego stylu życia.
Przypomnijmy, że już wcześniej pisaliśmy o tym, jak zmniejszyć wpływ wrażliwości na pogodę na organizm.