Holandia zachowała tytuł najlepszego systemu emerytalnego na świecie w corocznym międzynarodowym indeksie emerytalnym prowadzonym przez Mercer CFA Institute. Bloomberg donosi o tym.
► Przeczytaj strona Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Po Holandii do czwórki największych systemów emerytalnych weszły Islandia, Dania i Izrael. To jedyne kraje spośród 48 ocenionych, które otrzymały ogólną ocenę A.
Wyzwania demograficzne
W raporcie oceniającym systemy emerytalne pod kątem ich adekwatności, stabilności i integralności stwierdzono, że przed systemami emerytalnymi na całym świecie stoją wyzwania demograficzne.
„Po prostu nie mamy dzieci i nie żyjemy dłużej. Jeśli połączyć starzejące się społeczeństwo i mniejszą liczbę podatników z długiem publicznym i oczekującymi emeryturami państwowymi, gdzieś musi nastąpić spadek” – stwierdził jeden z autorów raportu, David Knox.
W raporcie zauważono, że rosnąca średnia długość życia i spadający współczynnik dzietności, a także wysokie stopy procentowe i rosnące koszty opieki zdrowotnej zwiększają presję na budżety rządowe, aby wspierały programy emerytalne. Częściowo przyczyniło się to do niższych ogólnych wskaźników w tym roku.
Stany Zjednoczone zajęły 29. miejsce, Wielka Brytania – 11., a Japonia – 36. miejsce. Indie zajęły najniższą ocenę z oceną D, za RPA, Turcją, Filipinami i Argentyną, która również otrzymała ocenę D.
Australia, której emerytura system ten jest wysoko ceniony na całym świecie, spadł poniżej Singapuru i zajął szóste miejsce.
Chiny zajęły 31. miejsce, ale niedawne reformy emerytalne w tym kraju nie zostały uwzględnione w tegorocznym wyniku indeksu. Meksyk, Indie i Francja również wprowadziły zmiany w reformach emerytalnych.