Opinia 9 sierpnia 2024 r. deweloper kryptowaluty Zcash Zooko Wilcox powiedział, że nadszedł czas na projekt przejść na nową, hybrydową wersję algorytmu konsensusu PoS – zamiast starego PoW. Jakie argumenty przemawiają za taką migracją i jakie ryzyko ze sobą niesie?
Co to jest Zcash
Zcash (ZEC) to kryptowaluta stworzona, jak wskazują autorzy projektu, w celu „rozszerzania wolności gospodarczej, zachowania anonimowości i poufności w Internecie”. Jego konstrukcja jest nieco podobna do protokołu Bitcoin – tak naprawdę Zcash został stworzony w oparciu o kod źródłowy Bitcoin. Jednak Zcash wykorzystuje bardziej zaawansowaną technologię prywatności, która szyfruje informacje o transakcjach i pozwala inwestorom lepiej chronić swoje aktywa. Informacje o kwocie przelewu i stronach pozostają poufne.
Często jest klasyfikowana jako „anonimowa kryptowaluta” wraz z projektami takimi jak Monero (XMR) i Dash (DASH), jednak wykorzystują one różne mechanizmy techniczne w celu osiągnięcia poufności. Na przykład cechą Monero jest wykorzystanie podpisów pierścieniowych w oparciu o protokół CryptoNote. Zcash wykorzystuje protokół kryptograficzny zk-SNARK.
Jedną z głównych cech Zcash są dwa tryby działania: adresy chronione (ekranowane) i adresy przezroczyste (przezroczyste). Jeśli do wysyłania i odbierania monet ZEC używany jest bezpieczny adres Zcash, historia transakcji i saldo portfela nie są śledzone. Zasadniczo przypomina to wydawanie pieniędzy: nie ma publicznego rejestru, skąd pochodzą pieniądze i do kogo. Jeśli zostanie użyty przezroczysty adres Zcash, wówczas aktywa i historia transakcji będą publicznie dostępne, jak np. w Bitcoinie.
Moneta została bardzo pochwalona przez byłego pracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), Edwarda Snowdena. Powiedział, że brał udział w uruchomieniu projektu. Inne anonimowe monety, takie jak Monero, zostały ocenione przez osławionego byłego funkcjonariusza CIA jako „amatorskie”, zwracając uwagę na wysoki stopień bezpieczeństwa Zcash.
Co to są zk-SNARK
Zcash wykorzystuje metodę kryptograficzną zwaną zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge). Krótko mówiąc, zk-SNARK pozwalają jednej stronie udowodnić drugiej, że posiada określone informacje (takie jak tajny klucz) bez ujawniania samych informacji.
Co to daje? Dużo: bezpieczne transakcje w Zcash można w pełni zaszyfrować na blockchainie, ale ich ważność można potwierdzić zgodnie z zasadami konsensusu sieciowego, wykorzystując dowody zk-SNARK.
Aktualny algorytm konsensusu Zcash
Teraz walidacja transakcji i emisja odbywa się poprzez wydobycie – podczas tworzenia nowych bloków. Stosowany jest algorytm mieszający Equihash. W przeszłości kryptowaluty PoW na Equihash były odporne na ASIC, ale wraz z udoskonaleniem urządzeń obliczeniowych do wydobywania pojawiły się rozwiązania do bezpośredniego wydobywania ASIC Equihash. Od 2021 roku w projekcie rozważana jest możliwość przejścia na PoS w wersji hybrydowej.
Migracja Zcash do PoS
Zooko Wilcox, jeden z założycieli Zcash, promuje ideę migracji projektu do hybrydy PoS i PoW. 9 sierpnia zamieścił w sieci społecznościowej X (dawniej Twitterze): „Czas uaktualnić Zcash do (hybrydowego) Proof-of-Stake”. Zarys planu działania i inne wiadomości na temat przejścia można znaleźć na stronie Strona internetowa Electric Coin Company, która jest następcą firmy Zcash, w imieniu której uruchomiono Zcash.
Plan działania stanowi, że migracja powinna przebiegać w dwóch etapach:
- Przejście z obecnego protokołu Zcash NU5 PoW na hybrydowy protokół konsensusu PoW/PoS, zwany PoW+TFL.
- Przejście z PoW+ TFL do czystego protokołu PoS.
PoW+TFL to hybrydowy algorytm konsensusu, który umożliwia dodanie warstwy PoS do bieżącego protokołu PoW. Jednocześnie dokument nie zawiera jeszcze precyzyjnych danych, w jaki sposób dokładnie osiągnąć hybrydowe działanie PoS i PoW. Wskazano jedynie priorytetowe podprotokoły, które można zastosować.
Ogólnie rzecz biorąc, sądząc po stopniu rozwoju dokumentacji, nadal nie ma szczegółów we wszystkich kwestiach. Wiele szczegółów nie jest w pełni zarysowanych i nie wszystkie zasadnicze kwestie mają ostateczną decyzję.
Plusy i minusy
Mówiąc o pierwszym etapie, czyli przejściu na PoW+TFL, Wilcox podkreśla następujący szereg korzyści:
Pojawiają się głosy krytyczne dotyczące całkowitego przejścia na algorytm konsensusu PoS w takich projektach. Wcześniej projekty, które migrowały do PoS, takie jak Ethereum, napotykały ten problem.
Wada: brak zabezpieczenia wartości
PoS można krytykować za brak „ekonomicznego zabezpieczenia” wartości aktywa. W przypadku górnictwa istnieje ogromna infrastruktura w postaci drogiego sprzętu, kosztów ASIC i energii elektrycznej oraz utrzymania urządzeń komputerowych.
Wszystko to wiąże się z kosztami dla górników i jest częściowo wliczone w cenę kryptowaluty. Koncepcja wydobycia jest często krytykowana z punktu widzenia tego, że walidację transakcji można zorganizować bez tak pracochłonnego procesu, jak wydobycie z wykorzystaniem znacznych zasobów energii. Jednocześnie koszty te można uznać za część „ceny kosztu” kryptowaluty.
Minus: brak konkurencji
Kolejnym argumentem przeciwko stakingowi może być decentralizacja, a dokładniej kontrowersyjny mechanizm decentralizacji, koncentracja pieniędzy w rękach dużych walidatorów i brak znaczącej konkurencji między nimi. Z jednej strony w przypadku miningu walidatory mogą także łączyć się w duże pule, co prowadzi do ilościowego zmniejszenia liczby aktywnych walidatorów i rodzi pytanie o autentyczność decentralizacji całego systemu.
Z drugiej strony górnicy zmuszeni są konkurować o dostępność zaawansowanej mocy obliczeniowej. Urządzenia ASIC z biegiem czasu są udoskonalane, a górnik zmuszony jest do terminowej aktualizacji „floty sprzętu”. Praktyka ta jest całkowicie nieobecna w stakingu.
Minus: bezpieczeństwo
Wilcox mówiąc o hybrydowym etapie przejścia zapewniał, że stworzy to dwa poziomy bezpieczeństwa ze względu na jednoczesne działanie PoW i PoS. Co więcej, jeśli ogólnym celem tych innowacji jest przejście na czysty PoS, to okazuje się, że wprowadza się drugi poziom bezpieczeństwa, by później zrezygnować z pierwszego. A kiedy przejdziesz na czysty PoS, będziesz musiał stawić czoła kompromisom.
Minus: koszty zmiany
Ogólnie rzecz biorąc, przejście od jednego algorytmu konsensusu do drugiego nie zawsze jest płynne i pozbawione kontrowersji. Oczywistym przykładem jest Ethereum, którego przejście na PoS spotkało się z poważną krytyką i stało się przyczyną hard forku, w wyniku którego pojawiła się moneta EthereumPoW.
Jest mało prawdopodobne, aby górnicy Zcash ciepło przyjęli przejście na PoS, a wśród innych członków społeczności z pewnością znajdą się ideologiczni zwolennicy PoW. Dlatego nie jest pewne, czy przejście przebiegnie gładko. Jednak idea skalowalności poprzez PoS również ma swoich zwolenników, a programiści wyraźnie skupiają się na aktualizacjach.
Zakończenie
Przejście Zcash na algorytm konsensusu PoS planowane jest w dwóch etapach, natomiast deweloperzy informują o rychłym uruchomieniu pierwszego etapu, w ramach którego zostanie wdrożone rozwiązanie hybrydowe . Głównymi zaletami takiego przejścia jest rozwiązanie problemu skalowania, a także wzrost popytu na monetę. Jako wady można wymienić główne kontrowersyjne decyzje związane z brakiem infrastruktury mocy obliczeniowej charakterystycznej dla PoW.
Источник: bits.media