Istnieje wiele informacji (i dezinformacji) na temat jedzenia w celu utraty wagi. W zależności od tego, co czytasz, owoce są albo Twoim najlepszym przyjacielem, albo najgorszym wrogiem, jeśli próbujesz schudnąć. Nie brakuje stwierdzeń na temat tego, jak należy spożywać owoce, o jakiej porze dnia je spożywać, a jakich owoców należy całkowicie unikać. Ale które z nich jest prawdą, a które nie? Czy jesteś gotowy rozwiać popularne mity na temat owoców?
TreśćMity na temat owoców: nie. Warto jeść owoce, bo zawierają dużo cukru
Jednym z najczęstszych błędnych przekonań na temat owoców jest to, że ponieważ są słodkie, zawierają dużo cukru. I dlatego są dla ciebie „złe”. Istnieje jednak różnica pomiędzy naturalnym cukrem zawartym w owocach (fruktozą) a żywnością z dodatkiem cukru. Dietetyk Caroline Margolis twierdzi, że fruktoza jest szkodliwa tylko w dużych ilościach i trudno ją uzyskać w naturalnych nadmiarach z owoców. Dla większości ludzi ilość cukru w owocach jest bezpieczna.
Owoce są również jednym z najbardziej pożywnych produktów spożywczych i zawierają inne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik pokarmowy. Ponadto zawierają dużo wody, co oznacza, że pomagają kontrolować apetyt i zapewniają uczucie sytości na dłużej.
Mit 2: Owoce powodują przyrost masy ciała, ponieważ zawierają dużo węglowodanów
Tak, owoce zawierają węglowodany. Ale to zdrowe węglowodany pochodzą głównie z błonnika, mówi Roxanne Esani, dietetyk sportowy. Błonnik pomaga utrzymać zdrowy mikrobiom jelitowy, utrzymuje uczucie sytości na dłużej i wspomaga regularną pracę jelit. Im więcej błonnika w Twojej diecie, tym lepiej dla Twoich wysiłków odchudzających, a owoce są naturalnym źródłem błonnika.
Mity owocowe: awokado zawiera dużo tłuszczu i powoduje otyłość
Większość z nas wie, że awokado zawiera dużo tłuszczu. Ale tłuszczów nie należy demonizować. Regularne spożywanie zdrowych tłuszczów (takich jak te znajdujące się w awokado) może pomóc kontrolować apetyt i zapewnić uczucie sytości na dłużej. Oznacza to, że prawdopodobnie będziemy jeść mniej przekąsek i jedzenia, co może pomóc w utracie wagi.
Mit 4: Mieszanie owoców zmniejsza ilość składników odżywczych
Koktajle mogą być mniej sycące niż całe owoce, ponieważ nie trzeba ich żuć, a niektóre osoby mogą połykać koktajle zbyt szybko. Można jednak zrekompensować, zwalniając tempo i dodając odżywkę białkową, aby uzyskać dodatkowy smak, konsystencję i uczucie sytości. Źródło: freepik.com
Jeśli wolisz popijać smoothie niż skubać jabłko, nie zniechęcaj się. Według ekspertów miksowanie owoców nie niszczy błonnika i nie zmienia ich właściwości odżywczych.
Miksowanie owoców ulega utlenianiu, a pod wpływem tlenu mogą zostać utracone składniki odżywcze. Ale zanim składniki odżywcze ucierpią, potrzeba czasu (około godziny). Jeśli więc zmiksujesz owoce i od razu je wypijesz, nie musisz się martwić.
Mity o owocach: nie można jeść owoców na pusty żołądek
Kolejnym mitem na temat owoców jest to, że jeśli zjesz je na czczo, będą gnić w żołądku , co spowolni trawienie innych pokarmów i doprowadzi do gazów, wzdęć i problemów trawiennych. Gnicie w żołądku to kłamstwo. Nasz żołądek w naturalny sposób hamuje rozwój mikroorganizmów ze względu na swoją kwasowość, a większość mikroorganizmów nie ma szans.
Owoce zawierające rozpuszczalny błonnik, takie jak jabłka i owoce cytrusowe, przyciągają wodę w jelitach, tworząc żel, który może spowolnić trawienie. Ale nie ma w tym nic złego. Błonnik zawarty w owocach pomaga poczuć się sytym i zapobiega skokom poziomu cukru we krwi po posiłku, co pomaga kontrolować apetyt i wagę.
Ale czy należy jeść tylko jeden owoc? Tutaj rozmawialiśmy o zaletach i wadach diety grejpfrutowej.