Wielkość bezpośrednich szkód wyrządzonych w infrastrukturze Ukrainy podczas wojny sięgnęła prawie 155 miliardów dolarów według stanu na styczeń 2024 roku. Szacunek ten uwzględnia także szkody wyrządzone Ukrainie w wyniku eksplozji elektrowni wodnej Kachowka przez agresora kraj 6 czerwca 2023 r. Tak wynika z danych Instytutu KSE.
►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finanse
Wzrost szkód
Wzrost łącznej wielkości szkód wiąże się ze wzrostem uszkodzonej i zniszczonej infrastruktury, mieszkalnictwa, przemysłu, energetyki, edukacji i opieki zdrowotnej .
Na pierwszym miejscu pod względem wielkości strat utrzymuje się zasób mieszkaniowy. W wyniku działań wojennych i regularnych ostrzałów z każdym dniem wzrasta liczba uszkodzonych i zniszczonych budynków mieszkalnych: według stanu na styczeń 2024 r. jest ich ponad 250 tysięcy. Spośród nich 222 tys. to domy prywatne, ponad 27 tys. to budynki mieszkalne i 526 akademików.
Bezpośrednie szkody powstałe w wyniku zniszczenia tych obiektów szacuje się na 58,9 mld dolarów. W porównaniu do raportu na koniec 2023 r. , kwota ta wzrosła o 4,8 miliarda dolarów
Dodatkowo wzrost wynika z przejścia na inne źródło informacji dla niektórych obszarów (RPZM, Rejestr Mienia Uszkodzonego i Zniszczonego). Do obwodów, w których odnotowano więcej zniszczonych budynków mieszkalnych, zaliczają się Donieck, Kijów, Ługańsk, Charków, Czernihów i Chersoń.
< p>Szkody w infrastrukturze na początku 2024 r. sięgną 36,8 miliarda dolarów, straty przemysłu i przedsiębiorstw sięgają już 13,1 miliarda dolarów.
Według najnowszych danych 78 małych, średnich i dużych zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy przedsiębiorstwa prywatne oraz 348 przedsiębiorstw państwowych.
W wyniku walk wysokość bezpośrednich szkód spowodowanych zniszczoną infrastrukturą przemysłu energetycznego stale rośnie – do 9 miliardów dolarów , rolniczy – 8,7 miliarda dolarów.
Ponadto od początku tego roku wzrosły straty w sektorze mieszkalnictwa i usług komunalnych – 4,5 miliarda dolarów oraz opiece zdrowotnej – o kolejne 1,4 miliarda dolarów do 3,1 miliarda dolarów.< /p>