Prezydent Polski Karol Nawrocki oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w dniach 2–3 września złożą wizytę w USA. Głównym celem rozmów będzie określenie rzeczywistych celów Rosji na Ukrainie oraz kwestie bezpieczeństwa Polski, pisze geopolityka.org powołując się na „Polskie Radio”.
We wtorek, 2 września, Sikorski spotka się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Następnego dnia, 3 września, prezydent Nawrocki odwiedzi Biały Dom na rozmowy z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem. Będzie to jego pierwsza zagraniczna wizyta na stanowisku głowy państwa.
„Rada Ministrów przyjęła stanowisko, aby prezydent dokładnie wiedział, czego się trzymać w rozmowach. Dla nas najważniejsze jest określenie rzeczywistej strategii Putina na Ukrainie oraz sprzeciw wobec jakiejkolwiek redukcji obecności wojsk amerykańskich w Polsce i Europie” – podkreślił Sikorski.
Szef MSZ poinformował, że prezydent otrzymał od resortu obszerne materiały analityczne. Według niego dokumenty te mają pomóc podczas negocjacji w Waszyngtonie.
Głównymi tematami rozmowy Nawrockiego w Białym Domu będą bezpieczeństwo wojskowe i energetyczne Polski. W trakcie spotkania prezydent planuje zaznaczyć, że Rosja i jej przywódca Władimir Putin nie są wiarygodnymi partnerami.
Ponadto Sikorski będzie miał w USA szereg dodatkowych wydarzeń. W Miami wspólnie z amerykańskimi przedstawicielami wręczy Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy. Polski minister przeprowadzi również konsultacje z politykami obu partii – Republikańskiej i Demokratycznej.
Przeczytaj także o tym, że w Polsce rozpoczęły się największe manewry wojskowe Iron Defender-25































