Ukraina i Federacja Rosyjska rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę wymianę jeńców w formacie “1000 na 1000”. Pierwszy etap miał miejsce w piątek, 23 maja, w ramach trójstronnych ustaleń i zakładał powrót do domu 390 osób. W weekend spodziewane są kolejne etapy wymiany, pisze geopolityka.org, powołując się na RBK-Ukraina.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził realizację pierwszej części porozumień. Według niego Ukraina będzie kontynuować pracę dyplomatyczną, aby wymiany stały się systematyczne, a nie wyjątkowe. Szczególną uwagę zwraca się na weryfikację informacji o każdym jeńcu.
Sztab Koordynacyjny ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi poinformował, że wśród uwolnionych jest 270 żołnierzy i 120 cywilów. W skład wojskowych wchodzą przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy, Marynarki Wojennej, Wojsk Desantowo-Szturmowych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Gwardii Narodowej oraz Państwowej Służby Granicznej.
Uwolnieni Ukraińcy brali udział w działaniach bojowych w obwodach donieckim, ługańskim, charkowskim, zaporoskim, chersońskim, a także w regionach, które ucierpiały na początku pełnoskalowej inwazji — kijowskim, sumskim i czernihowskim. Wśród uwolnionych są trzy kobiety i 387 mężczyzn.
Po powrocie do domu wszyscy przejdą obowiązkowe badania lekarskie, otrzymają wsparcie w zakresie rehabilitacji fizycznej i psychologicznej, a także wszystkie wypłaty należne za czas spędzony w niewoli.
Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak zaznaczył, że część uwolnionych przebywała w niewoli od 2022 roku. Minister obrony Rustem Umerow dodał, że wymiana była wynikiem wspólnej pracy wszystkich odpowiedzialnych struktur. Głównym kryterium tworzenia list była chęć ratowania życia. W ramach ustaleń ze Stambułu przewidziano kontynuację wymiany w najbliższych dniach.
Wcześniej informowano, że Ukraina i Rosja przygotowują się do wymiany jeńców w formacie “1000 na 1000”.