Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że w nocy z 18 na 19 maja Rosja planuje przeprowadzenie testowego startu międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-24 z kompleksu „Jars”. Start będzie miał charakter szkoleniowo-bojowy i według ukraińskiego wywiadu ma na celu demonstrację siły w kontekście wojny i presji międzynarodowej — podaje geopolityka.org, powołując się na RBC-Ukraina.
Kompleks rakietowy „Jars” został opracowany przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej jako zmodernizowana wersja systemu „Topol-M”. Należy do piątej generacji strategicznej broni jądrowej i przeznaczony jest do odpowiedzi w przypadku ataku jądrowego. Może przenosić kilka głowic nuklearnych i przełamywać systemy obrony przeciwrakietowej. Rakieta występuje w wersjach silosowej i mobilnej.
Pierwszy testowy start odbył się w maju 2007 roku na poligonie „Plesieck”. Do końca 2009 roku zakończono wszystkie testy, a w tym samym roku system został przyjęty na uzbrojenie. Od 2010 roku rozpoczęto jego masowe wprowadzanie do rosyjskich wojsk strategicznych.
Rakieta RS-24 wyposażona jest w rozdzielającą się głowicę: każda z 3–6 głowic bojowych ma moc około 500 kiloton. To wielokrotnie więcej niż bomba zrzucona na Hiroszimę. Głowice mają indywidualne naprowadzanie i mogą zmieniać trajektorię lotu, co utrudnia ich przechwycenie przez systemy obrony przeciwrakietowej.
Od 2007 roku przeprowadzono ponad 10 startów, głównie o charakterze szkoleniowym z wykorzystaniem niejądrowych ładunków. Ostatni start miał miejsce w październiku 2022 roku podczas ćwiczeń strategicznych sił. Kolejny start zaplanowano na 19 maja 2025 roku.
Kompleks „Jars” ma zasięg do 12 tysięcy kilometrów, co pozwala razić cele na różnych kontynentach. Mobilne wyrzutnie zapewniają dużą manewrowość, utrudniając ich wykrycie. W końcowej fazie lotu rakieta osiąga prędkość ponad 20 Machów, a użycie fałszywych celów i hipersonicznych głowic bojowych czyni ją szczególnie trudną do zniszczenia.
Pomimo deklarowanych parametrów, eksperci nie wykluczają możliwości przesady ze strony Rosji w ramach działań psychologiczno-informacyjnych.
Przeczytaj również o tym, jak Zełenski spotkał się z papieżem Leonem XIV w Watykanie.