Maria Szczerbakowa, kierownik Departamentu Działalności Nadzorczej Rosfinmonitoring, poinformowała, że w 2024 r. banki wysyłały raporty o transakcjach związanych z kryptowalutami 1,3 razy częściej niż w roku poprzednim.
Według niej przelewy P2P między rachunkami bankowymi stały się bardziej powszechne w przypadku wymiany pieniędzy fiducjarnych na kryptowaluty. Jednocześnie banki mogą korzystać z różnych narzędzi w celu identyfikacji szczegółów w kontekście transakcji z wykorzystaniem aktywów cyfrowych.
Jednym z takich narzędzi powinna być usługa „Transparent Blockchain”. Jak wyjaśniła Szczerbakowa, system przechodzi obecnie trzeci etap testów, w którym bierze udział pięć dużych banków. W ramach testów opracowywane są funkcje śledzenia transakcji, oceny portfeli kryptowalutowych oraz tworzenia schematów ich wykorzystania przez instytucje kredytowe.
Do końca roku planowane jest wdrożenie systemu „Transparent Blockchain” na kontach osobistych banków. Jak podkreślił przedstawiciel Rosfinmonitoring, agencja spodziewa się, że wyniki pilotażu pozwolą na zwiększenie efektywności swojej aplikacji do monitorowania transakcji finansowych z udziałem walut fiducjarnych i aktywów cyfrowych.
Wcześniej zastępca dyrektora Federalnej Służby Monitorowania Finansowego Anton Lisitsyn poinformował, że obecnie z serwisu umożliwiającego analizę transakcji kryptowalutowych korzysta ponad 12 tys. użytkowników.
Источник: bits.media