Zdjęcie: Sekrety wyboru śrub zabezpieczających samochód (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
Nieuprzejmi ludzie mogą każdej nocy ukraść koła z samochodu stojącego na ulicy. Przedstawimy Ci szczegóły najtańszego sposobu zabezpieczenia się przed złodziejami kół.
O tym, jak wybierać niestandardowe śruby do kół, aby chronić swoje koła, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Takie są realia życia, nie tylko nasze, ukraińskie, ale i europejskie: koła z felgami ze stopów lekkich i niekiedy z nie mniej drogimi oponami (na przykład zimowymi oponami do jazdy po śniegu i lodzie) są słabo chronionym elementem samochodu. Często nawet nowoczesne systemy bezpieczeństwa nie chronią samochodu przed kradzieżą kół – jeśli złodziej jest wystarczająco wprawny, może zdjąć koła, aby czujniki wstrząsów i przechyłu nie uruchomiły alarmu.
Dlatego wielu kierowców ucieka się do takich zabezpieczeń jak tajne śruby – lub nakrętki, w zależności od konstrukcji piasty samochodu.
Jak działają tajne rygle?
Tego rodzaju śruby stanowią zabezpieczenie mechaniczne w postaci standardowego mocowania koła, które można jednak odkręcić wyłącznie przy użyciu specjalnego narzędzia. Tak naprawdę sekret tkwi w kształcie łba śruby (nakrętki), do którego standardowy klucz do kół nie pasuje. Dlatego też, wraz z zestawem czterech lub pięciu śrub, kierowca otrzymuje ten sam specjalny klucz.
Nie każdy wie, że oprócz ochrony czysto mechanicznej, tajne rygle stanowią dla przestępcy jeszcze jedną barierę – psychologiczną. Dotyczy to w zasadzie każdego mechanicznego zabezpieczenia antykradzieżowego. Gdy napastnik widzi urządzenie na samochodzie skierowane w jego stronę, zdaje sobie sprawę, że daje mu to dodatkowy czas na ominięcie tej bariery. Oznacza to, że ryzyko złapania na gorącym uczynku wzrasta – i dlatego złodziej często rezygnuje z „pracy” przy tym aucie – na rzecz innego, gdzie nie ma takich dodatkowych przeszkód.
Oczywiście, przestępcy mają swoje metody walki z tajnymi zamkami, jednak myśli projektantów nie pozostają w tyle. Co więcej, powtórzmy, często nie tyle techniczna złożoność niestandardowej głowicy i klucza uniwersalnego do niej działa, ile podstawowy czynnik dla złodzieja – czas, jaki musi poświęcić na pokonanie bariery.
Jaką blokadę koła wybrać
Ponieważ piasty i koła różnią się w zależności od modelu, przy wyborze niestandardowego mocowania koła należy wziąć pod uwagę nie tylko jego odporność na kradzież, ale także geometrię. Cóż, cena też ma znaczenie – w końcu zestaw tajnych śrub i nakrętek nie może kosztować więcej, niż same koła.
- Wymiary . Podstawowe znaczenie mają długość śruby, jej średnica i skok gwintu. Po drugie, rodzaj połączenia śruby (nakrętki) z tarczą: stożek, kula lub powierzchnia płaska. Nie zapomnij, że do felg zimowych i letnich mogą być używane śruby o innej geometrii.
- Niezawodność części tajnej . Konieczne jest, aby niestandardowa główka śruby, po pierwsze, nie mogła zostać chwycona i obrócona żadnym narzędziem – kluczem nastawnym, szczypcami, kluczem do rur, główką o większej średnicy i tym podobnymi. Kontury krawędzi nie powinny przypominać standardowej śruby, wycięcia w kształcie łba nie powinny być głębokie, aby nie dało się wbić w nie mocnego śrubokręta i przekręcić go dobrym kluczem.
- Dwa klucze . Jeden klucz jest nie tylko niewygodny, ale i niebezpieczny. Co zrobisz, jeśli zgubisz gdzieś swój jedyny klucz? Jeśli w zestawie są dwa, jeden trzymasz w domu, a drugi w sekretnym miejscu w samochodzie.
Krótki
Zaniepokojeni właściwościami ukrytych zamków zabezpieczających przed wandalizmem kierowcy często zapominają, że powinny być one mniej lub bardziej wygodne w użyciu. Poza tym muszą być na tyle wytrzymałe, by służyć właścicielowi nie tylko przez rok czy dwa, ale co najmniej przez pięć do ośmiu lat. Tymczasem stosowanie stali niskiej jakości jest dla producenta najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie na kosztach tego produktu. A jeśli trafisz na jakąś wyjątkowo budżetową opcję, ryzykujesz, że pewnego dnia będziesz miał kłopoty, gdy np. nie będziesz mógł wymienić przebitej opony gdzieś na drodze, daleko od domu i stacji benzynowej.
Kierowca testuje swoje sekrety co najmniej dwa razy w roku – przy okazji sezonowej wymiany opon. Nie wlicza się tu jednak ewentualnych przebić na drodze ani napraw podwozia, gdy mechanicy muszą zdemontować koła. Oznacza to, że jeśli możesz zaoszczędzić pieniądze na zakupie tajnych śrub, zrób to bardzo ostrożnie.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autocentre i Motor .
Niedawno RBC-Ukraina poinformował o wpływie niewłaściwej benzyny na samochód i o tym, jak rozwiązać ten problem.