Zdjęcie: Wymieniać opony w samochodzie w kwietniu czy nie (Witalij Nosacz, RBC-Ukraina) Autor: Konstantin Shirokun
Przez pierwsze dni kwietnia kierowcy i piesi zdążyli przyzwyczaić się do ciepła, ale spotkała nas niespodzianka: w najbliższych dniach synoptycy zapowiadają powrót przymrozków oraz deszczu ze śniegiem. Dziennikarze RBC-Ukraine Auto podpowiadają, co kierowcy powinni zrobić, wymieniając opony w tak niestabilnych warunkach.
Przeczytaj o tym, co powinni zrobić kierowcy – czy wymieniać opony w swoich samochodach w kwietniu, czy nie, w artykule RBC-Ukraina
Oczywiście w takich warunkach lepiej odłożyć zmianę opon na „letnie”: cokolwiek pokazuje kalendarz, temperatura jest poniżej zera, a opady w postaci śniegu to zdecydowanie zima.
Kiedy należy wymienić opony?
Przypomnijmy, że zakres temperatur roboczych dla opon letnich kończy się na +7…+8 stopniach – od tej właśnie granicy zaczyna się panowanie opon zimowych. Jednak globalne ocieplenie postępuje, a meteorolodzy zauważają, że okres przejściowy między porami roku wydłuża się o prawie miesiąc. Przykładowo w ciągu dnia przez długi czas może być do +15…+20 stopni, ale w nocy jest +5…+7 stopni, a potem mamy „cofnięcie” na cały tydzień do konkretnego „minusa”.
Jak w obliczu tak silnej rywalizacji między zimą a latem powinni działać odpowiedzialni kierowcy, którzy chcą zapewnić sobie i swoim pasażerom maksymalne bezpieczeństwo? Po pierwsze, muszą skupić się nie tylko na wspomnianym powyżej limicie temperatury, ale np. na konkretnych warunkach, w których dany samochód jest najczęściej eksploatowany.
Przykładowo, jeśli wszystkie podróże odbywają się w ciągu dnia, kiedy na zewnątrz jest dosłownie ciepło, można wcześniej założyć opony letnie, nie czekając, aż w końcu nadejdzie cieplejsza pogoda. I nie trzeba się spieszyć ze zmianą opon, kiedy samochód na przykład codziennie wozi właściciela do pracy, wyjeżdżając z drogi wcześnie rano i wracając późnym wieczorem – czyli również po zimnym asfalcie.
Jednak większość ukraińskich kierowców nie potrafi tak jednoznacznie powiązać swoich podróży z porą dnia, więc eksperci od opon proponują inną, bardziej uniwersalną receptę.
Uniwersalny przepis na wymianę opon
Krótka odpowiedź na pytanie „Co się stanie, jeśli opony w samochodzie nie będą odpowiednie do danego sezonu?” jest to, że samochód będzie miał gorszą przyczepność. Co więcej, stanie się tak nawet jeżeli na drodze nie będzie śniegu ani lodu. Ponieważ mieszanka gumowa bieżnika i jego wzór są dostosowane do każdego typu opony sezonowej w zależności od temperatury.
I jest tu jeden ważny niuans: opony letnie nie wybaczają kierowcy naruszenia sezonowości, podczas gdy opony zimowe są pod tym względem bardziej pobłażliwe. Oznacza to, że opony letnie sprawdzają się znacznie gorzej w warunkach zimowych niż opony zimowe na ciepłym asfalcie. Oznacza to, że przy obecnej zmiennej sprężynie lepiej nie zmieniać obuwia przez dłuższy czas – będzie bezpieczniej.
Opony zimowe na ciepłych drogach
Warto jednak pamiętać, że opony zimowe również nie sprawdzają się idealnie na ciepłym asfalcie. Jeżeli będziesz jechał spokojnie, bez intensywnego hamowania i gwałtownych ruchów kierownicą przy dużej prędkości, naruszenie reguły sezonowości opon nie będzie zauważalne. Jednak w skrajnej sytuacji nagle okazuje się, że samochód nie reaguje wyraźnie na kierownicę i hamuje gorzej niż zwykle.
Dlatego wskazówka dla kierowcy jadącego na oponach zimowych w ciepły dzień jest prosta: należy jechać w taki sposób, aby uniknąć sytuacji awaryjnych. Nawiasem mówiąc, nie ma tu nic nowego, ponieważ zimą zawsze należy tak jeździć.
Krótki
Dlatego powtórzę jeszcze raz: lepiej mieć opony zimowe na ciepłej drodze, niż letnie na zimnej. A tym bardziej, gdy powrócił nie tylko mróz, ale ze śniegiem i lodem. I tak jak nie należy spieszyć się z wymianą opon wiosną, tak też nie należy przedwcześnie zmieniać stylu jazdy z zimowego na letni.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z AutoBild , Nokian Tyres i Rosava.
Przypomnijmy, że niedawno RBC-Ukraina opublikowało raport na temat rodzajów napędu na cztery koła dostępnych w samochodach typu pick-up i SUV-ach.