Funkcja Hotpatching, która zapobiega częstemu ponownemu uruchamianiu systemu operacyjnego (OS) po zainstalowaniu pakietów Service Pack, została po raz pierwszy przetestowana przez programistów firmy Microsoft w systemie Windows 11 w lutym ubiegłego roku.
Jak podaje Kreschatic w odniesieniu do materiałów NeoWin, opcja Windows Hotpatch będzie dostępna dla użytkowników systemu Windows 11 Enterprise build 24H2 (Enterprise E3/E5/F3 lub Education A3/A5 lub 365 Enterprise).
Według ekspertów systemy Windows 11 Home i Professional nie obsługują integracji Hotpatch. Zaktualizowany protokół oprogramowania będzie działał również na komputerach z procesorami Intel i AMD, a procesory ARM otrzymają łatkę Hotpatch później.
Warto zauważyć, że Hotpatch umożliwia stosowanie aktualizacji zabezpieczeń do procesów w pamięci, ignorując proces ponownego uruchamiania, co jest znacznie wygodniejsze dla użytkowników. Ponadto specjaliści ds. informatyki mogą być pewni, że wszyscy pracownicy otrzymają najnowsze aktualizacje, niezależnie od tego, co robią lub kiedy planują ponownie uruchomić komputer.
Ponowne uruchomienie będzie jednak nadal konieczne, choć rzadziej – raz na 3 miesiące, gdy system operacyjny komputera otrzyma skonsolidowany pakiet aktualizacji.