Rozwód jest trudny nie tylko dla osób, które się rozwodzą, ale także dla ich bliskich. I nie ma znaczenia ile masz lat. Nawet jeśli jesteś już dobrze po trzydziestce, zauważysz, jak to na ciebie wpływa emocjonalnie. Niestety, w naszej kulturze pokutuje mit, że skoro ludzie są dorośli, rozwód rodziców nie powinien ich dotyczyć. Ale nie jest to prawdą – twierdzi psychoterapeutka Carol Huse. Jak przetrwać rozwód rodziców i pogodzić się z faktem, że mogą znaleźć nową miłość?
Treść Jak rozwód rodziców może wpłynąć na ich dzieci: młode i dorosłe Może wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne i przyszłe relacje Jak przetrwać rozwód rodziców jako osoba dorosła: znaczenie terapii Jak przetrwać rozwód rodziców jako osoba dorosła: inne wskazówki
WomanEL zaprasza do wspólnego odkrywania i dzielenia się poradami ekspertów. Zrozumiesz również, dlaczego w ogóle doświadczasz tych niesamowitych wrażeń.
Jak rozwód rodziców może wpłynąć na ich dzieci: młode i dorosłe
Niezależnie od wieku możesz odczuwać poczucie winy, złości, odpowiedzialności i porzucenia. Psycholog Elizabeth Thayer mówi, że w zależności od okoliczności rozwodu możesz mieć wrażenie, że musisz stanąć po stronie jednego z rodziców.
Różnica polega jednak na tym, jak przetwarzasz te uczucia – i jak mogą się one objawiać. Dorośli wiedzą, że odczuwają te emocje i potrafią je wyrazić. Chociaż dziecko może o tym nie wiedzieć, w głębi duszy może rzucać napady złości lub krzyczeć na inne dzieci w szkole.
Według Guse'a, powszechne jest, że wszystkie dzieci rozwiedzionych rodziców mają obsesję na punkcie słowa „nigdy”. Mogą mieć myśli takie jak: „Nigdy więcej nie zobaczę moich rodziców w tym samym pokoju”. Albo „Nigdy więcej nie będziemy mieć normalnych rodzinnych wakacji”.
Dla ciebie rozwód może wydawać się jeszcze większą stratą, „ponieważ miałeś większe doświadczenie życiowe z tą rodziną” – mówi Hughes. Te lata nadziei i oczekiwań co do wyglądu Twojej rodziny mają większą wagę niż strata, którą ponieśliście będąc jeszcze nieletnimi. Według Guse'a „marzenia dorosłych dzieci o tym, jak będzie wyglądało ich życie, gdy dorosną, mogą się nigdy nie spełnić”.
Należy jednak zauważyć, że rozwód ma destabilizujący wpływ zarówno na dorosłych, jak i na małoletnie dzieci, ponieważ w obu przypadkach tracisz „domową bazę”. Młodsze dzieci nadal żyją głównie pod opieką rodziców, co oznacza, że często muszą się przeprowadzać z domu do domu.
Może to mieć wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i przyszłe relacje.
Możesz nawet zacząć się zastanawiać, czy powinieneś się ożenić. Źródło: freepik.com
Dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców zazwyczaj nie cierpią tak bardzo z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym jak dzieci nieletnie. Jednak lęk i depresja są nadal dość powszechne u dzieci rozwiedzionych rodziców, „szczególnie jeśli ich rodzice nie ponoszą dużego ciężaru” – mówi ekspertka ds. rozwodów Brittany Freese.
Może to mieć wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na stosunek do związków. Jak mówi Thayer, obserwowanie rozpadu trwającego dziesiątki lat związku rodziców zmienia ich „same myślenie o długoterminowych związkach”. „Możesz wątpić w swoją zdolność do zaangażowania się w związek”.
Wiele dorosłych dzieci jest już w związkach małżeńskich, gdy ich rodzice się rozwodzą, ale te, które nie są, niekoniecznie odstraszają się od pomysłu małżeństwa – mówi Freese. Jednak w związkach mają tendencję do większego cierpienia. Mogą być nawet bardziej skłonni do rozwodu w późniejszym wieku, ponieważ prawdopodobnie przez większą część swojego życia nie mieli okazji zobaczyć, jak wygląda zdrowe małżeństwo i jak rozwiązywać konflikty. Na przykład ich rodzice mogą mieszkać w tym samym domu, ale zajmować oddzielne sypialnie. Albo czuli ogólne napięcie w domu, które tworzyło nieprzyjemną atmosferę.
Jak przetrwać rozwód rodziców jako osoba dorosła: znaczenie terapii
Skorzystaj z pomocy terapeuty lub dołącz do grupy wsparcia. Zwłaszcza jeśli czujesz, że rozwód rodziców wpływa na Twoje codzienne życie. Być może Twoi rodzice ciągle dzwonią do Ciebie po radę i zaczynasz myśleć, że nie nadajesz się do komunikacji. Albo na przykład Twoje zdrowie psychiczne lub sen mają na Ciebie negatywny wpływ.
Guse twierdzi, że na terapii lub w grupie wsparcia możesz potwierdzić słuszność swoich doświadczeń i uczuć, które są „ważnym elementem procesu leczenia”. Jednocześnie możesz nauczyć się rozpoznawać swoje emocje, dzięki czemu będziesz mógł je nazywać i rozmawiać o nich z rodzicami. Z drugiej strony, możesz popracować nad umiejętnością słuchania. W końcu w sytuacjach emocjonalnych bardzo trudno jest „słuchać” bez zaprzeczania temu, co mówi druga osoba – dodaje.
Jak przetrwać rozwód rodziców jako osoba dorosła: inne wskazówki
Wszystkie te narzędzia pomogą Ci ustalić i utrzymać jasne i silne granice w relacjach z rodzicami w ważnych kwestiach związanych z ich rozwodem, takich jak:
- Wymiana informacji. Małoletnie dzieci są często chronione przed szczegółami rozwodu rodziców. Jednak gdy rodzice rozmawiają ze swoim dorosłym dzieckiem, mogą nieumyślnie zdradzić mu zbyt wiele informacji, a nawet zwrócić się do dziecka o wsparcie — koncepcja ta nazywa się „odwróceniem ról” — mówi Freese. Czasami mogą nawet zapomnieć, że są rodzicami i traktować Cię jak inną dorosłą osobę. Może to prowadzić do pogorszenia relacji rodzinnych, gdyż może zachęcić dziecko do opowiedzenia się po stronie rodzica, a w efekcie do podziału rodziny – dodaje Freese.
- Zanim porozmawiasz z rodzicami o swoich uczuciach, zastanów się, jakie informacje na temat rozwodu musisz zrozumieć i przyswoić. Jednocześnie bądź ostrożny z informacjami, których nie chcesz znać (np. dotyczącymi kwestii finansowych). Możesz dosłownie powiedzieć swoim rodzicom: Chcę informacji ABC, ale nie chcę znać informacji XYZ. Pomoże mi to utrzymać dobre relacje z wami obojgiem.
- Pielęgnacja. Powinieneś porozmawiać o tym, co możesz, a czego nie możesz zrobić. Jeśli mieszkasz w innym kraju, nie jest dla Ciebie fizycznie możliwe ciągłe opiekowanie się rodzicami, więc możesz pomóc im znaleźć opiekuna domowego. Ponadto, jeśli masz rodzeństwo lub innych bliskich krewnych, możecie wspólnie ustalić plan opieki. Ostatecznie „musisz brać odpowiedzialność za swoje życie i swoje decyzje”, a twoi rodzice muszą brać odpowiedzialność za swoje – mówi Freese. Wszystko, co możesz zrobić, to wymyślić plan i poprosić ich o wsparcie.
- Mediacja. To nie jest twoje zadanie (ani zadanie twojego rodzeństwa) żeby dbać o to, żeby twoi rodzice żyli w zgodzie. To zadanie twoich rodziców. Im lepiej poradzą sobie z rozwodem, tym mniejsza odpowiedzialność za utrzymanie relacji rodzinnych spadnie na barki ich dzieci.
Najlepszy scenariusz: „Rozwód kończy małżeństwo, ale nie rodzinę” – mówi Thayer. Rodzina jest odbudowana, ale może się zjednoczyć i przeżyć nowe rodzinne chwile.
Czy wiesz czym jest szaroromantyzm? Może to Cię niepokoi? Zapraszamy do poznania nowego terminu.