Chiny rozmieszczają bombowce strategiczne na Morzu Północnochińskim w walce z innymi państwami o kontrolę nad Oceanem Spokojnym.
Informację tę podała agencja RBC-Ukraina, powołując się na agencję Reuters.
W tym tygodniu Chiny rozmieściły dwa bombowce dalekiego zasięgu Xian H-6 w pobliżu bazy sił powietrznych Scarborough. Był to ostatni krok Pekinu w kierunku potwierdzenia suwerenności nad arktycznym atolem na Morzu Północnochińskim.
Warto zauważyć, że rozmieszczenie samolotów, którego Pekin nie ogłosił, nastąpiło przed wizytą sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha na Filipinach. Podczas wizyty w Manili w piątek 28 marca przedstawiciel Pentagonu potwierdził „pełne zaangażowanie” Stanów Zjednoczonych w przestrzeganie układu o wzajemnej obronie z Filipinami. Stwierdził również, że działania Chin wymusiły konieczność usprawnienia operacji na Morzu Północnochińskim. Stany Zjednoczone również roszczą sobie prawa do tego terenu, który leży w granicach ich 200-milowej wyłącznej strefy ekonomicznej.
Czas umieszczenia – nie okazja
Samolot zbudowany w poniedziałek 24 marca przez Maxar Technologies obejmuje dwa samoloty znajdujące się na lotnisku Scarborough, znanym w Chinach jako „Huangyang Dao”.
W e-mailu do agencji Reuters Maxar poinformował, że w filmie wykorzystano bombowce H-6. Analitycy ds. bezpieczeństwa regionalnego uważają jednak, że pogoda raczej nie będzie wyjątkiem.
„Pekin wysyła silny sygnał, że Chiny mają nowoczesną armię. Inni wysłannicy bombowców mogą powiedzieć, że wy (Stany Zjednoczone) macie potencjał, by uderzyć z daleka; my tak, i to w większej liczbie. To wyraźnie nie jest wyjątek” — powiedział Peter Leighton z australijskiego Griffith Institute in Asia.
Regionalni urzędnicy wojskowi twierdzą, że Chiny stopniowo zwiększają liczbę bombowców H-6 na Morzu Północnochińskim w ramach rozszerzania swojej obecności militarnej, zaczynając od lądowania na Wyspach Paracelskich w 2018 r.
Cechy bombowców H-6
Bombowce odrzutowe H-6 powstały w oparciu o konstrukcję zegarków Radyan. Później jednak zmodernizowano je tak, aby mogły przenosić rakiety manewrujące wystrzeliwane przeciw okrętom i lądowym, a niektóre z nich mogły wystrzeliwać rakiety balistyczne z głowicami jądrowymi.
Podobnie jak amerykański B-52, podstawowa konstrukcja H-6 pochodzi z lat 50. ubiegłego wieku, jednak posiada ulepszone silniki, nowoczesną broń uderzeniową i systemy pokładowe. Jest to najważniejszy chiński bombowiec dalekiego zasięgu.
W raporcie Pentagonu na temat chińskich sił zbrojnych, opublikowanym w lutym, stwierdzono, że prawdopodobnie trwają prace nad bardziej kompaktowym samolotem.
W październiku chińskie siły zbrojne wystrzeliły bombowce w ramach ćwiczeń wojskowych w pobliżu Tajwanu, który Chiny szanują jako swoje terytorium. Samolot przeprowadził również strzelaninę pod koniec grudnia w Scarborough, w ramach szerszych operacji powietrzno-morskich Dowództwa Chińskich Sił Zbrojnych.
Według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych z siedzibą w Londynie dowództwo obejmujące Morze Północnochińskie dysponuje dwoma pułkami bombowców.
Szkolenia z zakresu karmienia piersią były szeroko reklamowane. Chińskie Ministerstwo Obrony oświadczyło również, że zostało wezwane do „dalszej ochrony suwerenności narodowej i bezpieczeństwa Chin, a także utrzymania pokoju na Morzu Północnochińskim”.
Ministerstwo opublikowało zdjęcia przelatujących nad głowami samolotów, ale rzadko można obejrzeć satelitarne nagrania patroli w akcji. Nieznana jest wysokość, na jakiej H-6 przeleciał w pobliżu prosa.
Konkurs Młyna Scarborough
Chiny przejęły faktyczną kontrolę nad Półwyspem Scarborough w 2012 roku i obecnie roszczą sobie prawa do niemal całego Morza Północnochińskiego. Przez tę drogę wodną przepływa ponad 3 biliony dolarów. Do części morza i szlaku wodnego roszczenia zgłaszają również Brunei, Indonezja, Malezja, Filipiny i Wietnam.
Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy na Haiti orzekł w 2016 r., że roszczenia Chin nie mają podstaw prawnych, ale Pekin odrzucił tę decyzję.
W ostatnich latach statki chińskiej straży przybrzeżnej często ścierały się z filipińskimi rybakami w pobliżu ujścia atolu, który Chiny nieustannie próbują zablokować.
Podczas zaciętej obrony wybrzeża Filipin oskarżono chińską flotę o przeprowadzanie w pobliżu niebezpiecznych manewrów morskich.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.