Zdjęcie: Elon Musk (Getty Images) Autor: Vladimir Kostyrin
Elon Musk ogłosił sprzedaż portalu społecznościowego X (Twitter) swojemu startupowi xAI za 45 miliardów dolarów. Umowa obejmuje dług w wysokości 12 miliardów dolarów i ma na celu ścisłą integrację platformy z technologiami sztucznej inteligencji.
Informację tę podała stacja RBC-Ukraina, powołując się na wpis Muska na portalach X i CNN.
Według amerykańskiego miliardera, który obecnie kieruje Departamentem Efektywności Rządowej USA (DOGE), transakcja wycenia X na 33 miliardy dolarów .
Podana cena sprzedaży jest wyższa od tej, jaką Musk zapłacił w 2022 r., czyli 44 mld dolarów.
„Przyszłość xAI i X jest ze sobą powiązana” – napisał miliarder w poście w mediach społecznościowych 28 marca.
Zauważył, że „oficjalnie podejmujemy kroki mające na celu połączenie danych, modeli, obliczeń, dystrybucji i talentów”.
„To połączenie uwolni ogromny potencjał dzięki połączeniu zaawansowanych możliwości sztucznej inteligencji i wiedzy eksperckiej xAI z ogromnym zasięgiem X” – napisał Musk.
Na platformie nie zapowiedziano żadnych pilnych zmian.
Biznesmen nie zapowiedział żadnych natychmiastowych zmian w X, chociaż chatbot xAI Grok został już zintegrowany z platformą mediów społecznościowych .
Musk powiedział, że połączona platforma „zapewni inteligentniejsze, bardziej znaczące doświadczenia”.
Zaznaczył również, że wartość połączonej firmy wynosi 80 miliardów dolarów .
Po przejęciu Twittera w 2022 r. Musk wprowadził na platformie szereg zmian, w wyniku których niektórzy duzi reklamodawcy z niej zrezygnowali. Biznesmen zwolnił również 80% pracowników firmy, przebudował system weryfikacji platformy i w ciągu kilku miesięcy od przejęcia przywrócił zawieszone konta zwolenników białej supremacji.
Ocena X
Mimo że wycena X jest niższa od kwoty, jaką Musk zapłacił za portal społecznościowy, to i tak jest to zmiana losu dla firmy, zauważają zachodnie media.
W październiku firma inwestycyjna Fidelity oszacowała, że X jest warta niemal 80% mniej niż w momencie, gdy kupił ją Musk. Według Fidelity, którego fundusz Blue Chip ma udziały w spółce X, w grudniu platforma nieco odżyła, ale jej wartość stanowiła nadal tylko ok. 30% kwoty, jaką zapłacił przedsiębiorca.
Dążenia Muska do stania się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji
Musk próbuje między innymi ugruntować swoją pozycję lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji, na której skupia się zarówno administracja Trumpa, jak i branża technologiczna.
Na początku tego roku stanął na czele grupy inwestorów, która chciała przejąć twórcę ChatGPT, OpenAI, za prawie 100 miliardów dolarów, co jeszcze bardziej zaostrzyło długotrwałą rywalizację między Muskiem a dyrektorem generalnym OpenAI, Samem Altmanem.
Jak podkreśla CNN, nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób to przejęcie wpłynie korzystnie na ambicje Muska w zakresie sztucznej inteligencji. Jednak ściślejsza integracja z X mogłaby umożliwić xAI szybsze udostępnienie najnowszych modeli i funkcji AI szerszemu gronu odbiorców.
Jak donosił Bloomberg w lutym, X prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania kapitału, który miałby wycenić firmę na 44 miliardy dolarów. Nie jest jasne, co wynikło z tych negocjacji i dlaczego xAI wycenia X niżej, niż mogłoby uzyskać od inwestorów.
Przypomnijmy, że w lutym rada dyrektorów OpenAI zagłosowała przeciwko ofercie Muska dotyczącej kupna firmy za 97,4 miliardów dolarów. Jeden z dyrektorów, Bret Taylor, powiedział, że OpenAI nie jest na sprzedaż.
Poinformowano również, że zimą Elon Musk zaprezentował chatbota Grok 3, który uważany jest za najinteligentniejszą sztuczną inteligencję na świecie.
Przeczytaj pilne i ważne wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.