Zdjęcie ilustracyjne: Dokładny moment przejścia na „lato” na Ukrainie (Getty Images) Autor: Walerija Poliszczuk
Każdej wiosny Ukraina przechodzi na czas letni. W tym czasie wskazówki zegara przesuwają się do przodu, a jesienią do tyłu.
Dokładny czas przejścia na „lato” na Ukrainie – przeczytasz w materiale RBC-Ukraina.
Treść:
Historia przejścia na czas letni na Ukrainie
Kiedy przestawić zegarki w marcu 2025 r.
Historia przejścia na czas letni na Ukrainie
Głównym celem zmiany czasu jest optymalne wykorzystanie światła dziennego i obniżenie kosztów oświetlenia. Zwyczaj przestawiania zegarów stosowany jest w wielu krajach na całym świecie i pomaga w efektywniejszym gospodarowaniu zasobami.
Po raz pierwszy Ukraina, będąca częścią ZSRR, przeszła na czas letni w 1981 roku. Początkowo okres ten trwał od 1 kwietnia do 1 października, ale od 1984 roku uległ on zmianie: przejście na czas letni zaczęło się w ostatnią niedzielę marca, a powrót do czasu zimowego – w ostatnią niedzielę września.
Po uzyskaniu niepodległości Ukraina przyjęła własne regulacje prawne. Zgodnie z uchwałą Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 509 z dnia 13 maja 1996 r. na terenie kraju obowiązuje druga strefa czasowa (czas kijowski) z coroczną zmianą czasu:
- w ostatnią niedzielę marca o godz. 3:00 – 1 godzinę do przodu;
- w ostatnią niedzielę października o godz. 4:00 rano – 1 godzina wstecz.
Kiedy przestawić zegarki w marcu 2025 r.
W roku 2025 przejście na czas letni nastąpi w nocy z 29 na 30 marca. W ostatnią niedzielę marca o godzinie 3:00 nad ranem należy przestawić zegarki o 1 godzinę do przodu, tj. z 03:00 na 04:00.
Większość nowoczesnych urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, laptopy i tablety, automatycznie aktualizuje swój czas poprzez synchronizację z serwerami internetowymi. Natomiast zegarki mechaniczne, budziki i inne urządzenia bez ustawień automatycznych trzeba będzie resetować ręcznie.
RBC-Ukraina poinformował wcześniej, czy prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zniesieniu zmiany czasu.
Zmiana czasu miała pierwotnie na celu zmniejszenie zużycia energii, jednak współczesne badania podważają jej skuteczność.
Do napisania materiału wykorzystano następujące źródła: Wikipedia, uchwała Rady Ministrów.
Przeczytaj pilne i ważne wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.