Jak podają eksperci CoinMetrics, przepływy bitcoinów na giełdy od dużych górników były w pierwszym kwartale stabilne, podczas gdy sprzedaż od małych górników gwałtownie wzrosła.
Analitycy twierdzą, że górnicy zdołali przetrwać okres stabilizacji po halvingu w kwietniu 2024 r., dostosowując się do spadku nagród za bloki. Spółki o znacznej kapitalizacji znalazły się w korzystniejszej sytuacji. Mieli oni możliwość przejścia na bardziej energooszczędny sprzęt i zainstalowania go w regionach o niskich stawkach za prąd.
„W miarę spadku nagród za bloki utrzymanie zachęt dla górników w dłuższej perspektywie może wymagać większych transakcji i zwiększonej konkurencji o miejsce, aby wygenerować znaczące przychody z opłat sieciowych” – czytamy w raporcie.
Zdaniem ekspertów sprzęt chińskiej firmy Bitmain odpowiada już za około 76% globalnego hashrate'u, co zwiększa ryzyko dla łańcucha dostaw urządzeń.
Analitycy dodali, że aktywność w sektorze transakcji o niskiej wartości gwałtownie wzrosła, przy czym transakcje na kwoty mniejsze niż 100 dolarów w bitcoinach stanowiły prawie 60% całości.
Wcześniej eksperci amerykańskiego banku JPMorgan stwierdzili, że publiczne spółki górnicze, których papiery wartościowe są notowane na giełdach, będą dążyć do zwiększenia swojego udziału w całkowitym hashrate'ze sieci Bitcoin w ciągu całego roku.
Источник: bits.media