Istnieje tak wiele porad dotyczących odchudzania, że aż trudno w to uwierzyć. Niektórzy twierdzą, że ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej, inni proponują przejście na dietę śródziemnomorską. Niektórzy radzą jeść więcej błonnika, gdyż dobrze wpływa on na jelita. Portal WomanEL informuje o tym, powołując się na portal Home For You. Cóż, ta rada jest naprawdę dobra. A co jeśli to nie zadziała? Okazuje się, że musisz coś zrobić – nauczyć się, jak zagłuszyć hałas jedzenia.
Treść Czym właściwie jest hałas jedzenia? Dlaczego powstaje hałas jedzenia Jak uciszyć hałas jedzenia bez leków: 5 sekretów
Nie myślimy o tym, ale każdego dnia sięgamy po jedzenie, nawet jeśli go nie potrzebujemy. Na przykład, fantazjujesz o kawałku sernika, podczas gdy Twój szef monotonnie opowiada o spotkaniu na Zoomie w porze lunchu. Albo zajadasz się pizzą, bezmyślnie oglądając telewizję, mimo że wcale nie jesteś głodny. Jeśli to brzmi znajomo, trafiłeś we właściwe miejsce.
Czym jest hałas jedzenia?
Kompulsywne jedzenie nie jest terminem medycznym, ale potocznym określeniem często używanym do opisu obsesyjnych myśli związanych z jedzeniem, jedzeniem, dietą, głodem i/lub kaloriami. „Fobia pokarmowa to ciągłe myśli lub obsesyjne myślenie o jedzeniu, które zakłócają życie człowieka” – mówi endokrynolog Rekha Kumar.
Choć nie jest to nowy koncept, ostatnio zainteresowanie jedzeniem i dyskusje na jego temat osiągnęły punkt kulminacyjny. Jest to w dużej mierze spowodowane pojawieniem się antagonistów peptydu glukagonopodobnego-1 (GLP-1), takich jak lek odchudzający Wegovy i lek na cukrzycę Ozempic. Mówi się, że znacząco redukują hałas wydawany przez jedzenie.
Ale czy leki GLP-1 to jedyny sposób na zagłuszenie szumu informacyjnego o jedzeniu? Czy możliwe jest osiągnięcie tego samego efektu bez leków?
Dlaczego powstaje hałas jedzenia?
Dr Kumar twierdzi, że na poziomie makro hałas związany z jedzeniem jest prawdopodobnie produktem ubocznym naszej ewolucji jako gatunku. „To adaptacja mająca na celu przetrwanie, w której ludzie myślą o jedzeniu i planują swój kolejny posiłek” – wyjaśnia. „Nasza biologia niczym się nie różni od tej sprzed tysięcy lat, kiedy brakowało pożywienia”.
Obecnie problem braku bezpieczeństwa żywnościowego może nie dotyczyć każdego, jednak tendencja ta pozostaje. Na niskim poziomie ten hałas związany z jedzeniem jest istotny. Przypomina nam, że musimy jeść, aby przeżyć. Jednak w przypadku dużych ilości, a także przy łatwym dostępie do przetworzonej (i często odżywczej) żywności, może to powodować niezadowolenie i chęć zjedzenia więcej.
Na poziomie mikro jest wiele czynników, które mogą wpływać na hałas podczas jedzenia. Dr Kumar mówi, że rolę mogą odgrywać na przykład czynniki genetyczne. Ponadto, jak twierdzi psycholog Jennifer VanBeck, nawyki i postawy wobec jedzenia wpojone nam w dzieciństwie mogą mieć znaczenie. „Czy dorastałeś w domu, w którym były przykłady zdrowego odżywiania? Czy dorastałeś w domu, w którym były pieniądze na zakup owoców i warzyw? Gdy stajesz się dorosły, jeśli nie dostarczasz swojemu ciału potrzebnych mu składników odżywczych, jesteś o wiele bardziej narażony na odczuwanie zachcianek i kompulsywnego jedzenia”.
Obaj eksperci twierdzą, że istnieje silny związek między zaburzeniami odżywiania a niepokojem związanym z jedzeniem, ponieważ restrykcyjne odżywianie może być przyczyną niepokoju związanego z jedzeniem. Według czasopisma „Nutrients” inne czynniki ryzyka mogą obejmować porę dnia, brak snu, stres i aktywność fizyczną.
Jak zablokować hałas jedzenia bez leków: 5 sekretów
Zapisz swoje nawyki żywieniowe, aby zrozumieć, dlaczego bezmyślnie sięgasz po jedzenie. Źródło: freepik.com
Obaj eksperci zgadzają się, że możliwe jest naturalne ograniczenie hałasu związanego z jedzeniem, bez stosowania leków. Pamiętaj, że najprawdopodobniej nie stanie się to od razu lub bez podjęcia pewnych wysiłków na rzecz zmiany istniejących nawyków i sposobu myślenia:
- Rozpocznij dzień od białka, zdrowych tłuszczów i błonnika. Pierwszym i najłatwiejszym krokiem do zagłuszenia hałasu związanego z jedzeniem jest uczucie sytości. Zadbaj o to, by Twoja dieta zawierała odpowiednią ilość białka i nie była zbyt uboga w tłuszcze.
- Śledź wyzwalacze. Zapisz w dzienniku lub aplikacji Notatki w telefonie, kiedy usłyszysz dźwięk jedzenia, a także co wydarzyło się bezpośrednio przed nim. Czy doświadczyłeś jakichś czynników stresogennych? Gdy już poznasz czynniki wyzwalające, możesz albo starać się ich unikać (jeśli to możliwe), albo znaleźć inne sposoby radzenia sobie z myślami, uczuciami i działaniami, które z nich wynikają.
- Praktykuj świadome jedzenie. Zwróć uwagę na proces jedzenia i bądź obecny w swoim ciele. Do nawyków uważnego odżywiania zalicza się między innymi powolne jedzenie, wybieranie produktów bogatych w składniki odżywcze, odkładanie widelca między kęsami, wyłączanie telewizora lub odkładanie telefonu. Zadaj sobie również pytania takie jak: „Czy jestem pełny?” i „Czy jem, bo jestem zły czy znudzony?”
- Oddaj się kulinarnemu hałasowi, ale z pewnymi ograniczeniami. Jeśli hałas towarzyszący jedzeniu stanie się zbyt głośny, a ochota na sernik zbyt silna, Vanbeck radzi pozwolić sobie na tę przyjemność, ale z pewnym zastrzeżeniem. Musisz siedzieć przy stole, nie mieć telefonu, gazety, czasopisma, nie jeść z innymi. Usiądź i po prostu zjedz. Większość ludzi prędzej czy później znudzi się tym sposobem – mówi VanBeck.
- Rusz ciałem. Podobnie jak w przypadku wielu innych problemów życiowych, krótki spacer lub przejażdżka rowerem mogą przynieść ulgę, jeśli chodzi o hałas spowodowany jedzeniem. Dzieje się tak, ponieważ podczas ćwiczeń uwalniają się naturalne endorfiny – hormony, które poprawiają nastrój i zmniejszają uczucie głodu.
Wniosek? Hałas związany z jedzeniem nie jest dziś niczym niezwykłym. Może spowodować przybranie na wadze lub zniweczyć próby utraty wagi. Na szczęście prowadzenie dziennika żywieniowego, ćwiczenia i zdrowa dieta mogą pomóc zagłuszyć hałas jedzenia.
Czy schudłaś, ale Twoja waga ciągle wraca? Dlaczego tak się dzieje? Jak sobie z tym poradzić? Aby się dowiedzieć, kliknij link.