Szefowa Federalnej Komisji Wyborczej USA (FEC) Ellen Weintraub poinformowała, że otrzymała list od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie uwolnienia. Mówi jednak, że pojedzie.
Poinformował o tym RBC-Ukraina, powołując się na Bloomberga i CNN.
Jak podają media, powodem zwolnienia była szeroko zakrojona reorganizacja rządu federalnego przeprowadzona przez nową administrację Białego Domu.
„Dziś otrzymałem list od prezydenta Stanów Zjednoczonych, w którym proponuje on usunięcie mnie ze stanowiska komisarza i szefa. To legalny sposób na zastąpienie komisarzy FEC – to nie to. Miałem szczęście służyć Amerykanom i jednocześnie stwarzać dobre problemy. To się nie zmieni w najbliższej przyszłości” – Weintraub doniósł na portalu społecznościowym H.
Próba usunięcia szefa Federalnej Komisji Wyborczej opiera się na fakcie, że administracja Trumpa zajmuje się zwolnieniami najwyżsi rangą urzędnicy w całym rządzie USA.
CNN wyjaśnia, że FEC reguluje gromadzenie funduszy i wydatki kandydatów na urzędy federalne oraz publikuje raporty na temat ujawniania informacji.
Weintraub jest jednym z sześciu komisarzy wyznaczonych przez prezydenta i zatwierdzonych przez Senat; mają oni prawo głosu w sprawach komisji. Zgodnie z prawem w skład komisji nie może wchodzić więcej niż trzech członków powiązanych z jedną partią.
Proponuje się, aby członkowie komisji piastowali swoje stanowiska przez jedną sześciomiesięczną kadencję, ale mogą skutecznie pozostawać na swoich stanowiskach z powodu braku zastępcy.
Weintraub został po raz pierwszy powołany do Federalnej Komisji Wyborczej w 2002 r. przez ówczesnego prezydenta George'a W. Busha i pełni tę funkcję od tamtej pory. Na początku swojej kariery została wybrana na szefową komisji na rok 2025.
ZMI pisze również, że często krytykuje Donalda Trumpa. Weintraub kiedyś zagłosowała za wszczęciem dochodzenia w sprawie prezydenta pod kątem rzekomego naruszenia zasad, które uniemożliwiają koordynację działań jego kampanii z powiązanymi z nim komitetami działań politycznych, a także pod kątem rzekomych wysiłków Rosji mających na celu wpłynięcie na wybory w 2016 r.
Zagłosowała również za wszczęciem dochodzenia w sprawie Trumpa w związku z reklamą niektórych jego przedsiębiorstw, w tym hoteli, pól golfowych, wody butelkowanej i winiarni w trakcie kampanii w 2016 r. oraz na wiecach. W tym przypadku FEC znalazła się w impasie, mając wynik 3-3 w głosowaniu, podobnie jak w wielu innych sprawach z udziałem Trumpa, kiedy to trzej komisarze Partii Republikańskiej głosowali przeciwko kontynuowaniu śledztwa. Aby kontynuować śledztwo, zawsze potrzeba czterech głosów.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.