Ukraina otrzymała pierwsze myśliwce Mirage 2000. Są to francuskie samoloty, które mają wzmocnić ukraińskie siły powietrzne.
Co wiadomo o francuskich Mirage 2000 – w artykule RBC-Ukraina poniżej.
Spis treści:
- Pierwsze dostawy
- Charakterystyka Mirage 2000
- Czy ten samolot jest skuteczny?
Pierwsze dostawy
Spodziewamy się, że na początku czerwca 2024 r. prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosi swój zamiar przekazania Ukrainie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Mirage 2000. Wcześniej informowano, że ukraińska armia otrzyma ulepszoną wersję Mirage 2000-5F.
Najpierw w Paryżu potwierdzono, że pierwsze samoloty pojawią się na Ukrainie pod koniec 2024 roku, później ustalono konkretne terminy. W październiku 2024 r. francuski minister obrony Sebastien Lecornu powiedział, że Ukraina powinna otrzymać samoloty Mirage w pierwszym kwartale 2025 r., a zachodnie media poinformowały o dostarczeniu pierwszego samolotu w wojnie.
Dziś, 6 lutego, rzecznik francuskiego Ministerstwa Obrony ogłosił przekazanie pierwszego samolotu Mirage 2000 Ukrainie.
“6 czerwca 2024 r. Emmanuel Macron ogłosił dostarczenie francuskich samolotów Mirage 2000 Ukrainie. Pierwszy „Dziś przybyli na Ukrainę” – napisał Lekorny na swoim X (Twitter).
Według niego, wraz z pilotami na Ukrainę przybyli piloci, którzy przeszli szkolenie we Francji i byli gotowi bronić ukraińskiego nieba.
Francja nie podała, ile samolotów przekazano Ukrainie. Jednak wcześniejsze zagraniczne media i publikacje branżowe donosiły, że Ukraina mogłaby otrzymać w pierwszym etapie trzy samoloty.
Charakterystyka samolotu Mirage 2000
Mirage 2000 to wielofunkcyjny samolot czwartej generacji opracowany w latach 70. XX wieku przez Dassault Aviation. Ukraińskie Siły Obrony Powietrznej otrzymały zmodernizowane Mirage 2000-5F.
Tego typu samoloty rozmieszczone są w zbrojnych bazach Francji, Grecji, Egipcie oraz niektórych krajach Azji i Ameryki Łacińskiej. Łącznie wyprodukowano ponad 600 samolotów, produkcja zakończyła się w 2007 roku.
Główne dane techniczne:
- Długość – 14,36 m;
- Rozpiętość skrzydeł – 9,13 m;
- Wysokość – 5,14 m;
- Masa – 7500 kg;
- Maksymalna masa całkowita – 17000 kg;
- Maksymalne obciążenie bojowe – 6200 kg;
- Maksymalna prędkość – 2340 km/rok;
- Promień – 1852 km;
- wysokość praktyczna – 16460 m;
- załoga – 1 osoba.
Mirage 2000 jest wyposażony w dwie rakiety powietrze-powietrze kal. 30 mm i może przenosić rakiety powietrze-powietrze, powietrze-powierzchnia, przeciwokrętowe i przeciwradarowe, a także bomby sterowane i zrzucane. Zasięg uzbrojenia rakietowego różni się w zależności od wersji.
Francuskie samoloty mogą przenosić rakiety powietrze-powietrze MICA (do 80 km), rakiety przeciwokrętowe Exocet (do 70 km), rakiety manewrujące SCALP/Storm Shadow do ataków na cele naziemne (do 290 km/560 km), rakiety przeciwradarowe AS37 Armat (do 120 km) i szeroką gamę bomb odpalanych z powietrza.
Ważnym punktem jest to, że samoloty otrzymane przez Ukrainę, jak już wcześniej informowano, zostaną zmodernizowane i będą miały możliwość użycia pocisków manewrujących Storm Shadow/SCALP-EG. Francja dostarcza Ukrainie również te rakiety dalekiego zasięgu, które mogą atakować cele rosyjskie.
Czy ten samolot jest skuteczny?
Wcześniej ukraińskie siły powietrzne ogłosiły, że każdy wzrost lotnictwa jest ważny. Jednak wojsko dało pierwszeństwo działom przeciwlotniczym F-16, a nie Mirage 2000.
Obecny Riverman PS Illya Yvlash zauważył, że Mirage 2000 jest skutecznym latawcem i może z powodzeniem pokonać misje bojowe, zarówno ataki wiatrowe, jak i naziemne.Zdjęcie: Mirage 2000 może przenosić rakiety dalekiego zasięgu (wikipedia.org)Ekspert ds. lotnictwa Walery Romanenko we wcześniejszych komentarzach RBC-Ukraina zauważył, że francuski Mirage nie konkuruje z rosyjskimi pilotami na samolotach MIG i Su. Jego zdaniem francuski samolot będzie cenny jako lider obrony przeciwlotniczej i będzie w stanie odebrać część rezerw znajdujących się na F-16.
Domyślał się, że Mirage 2000 przenosi nie tylko rakiety SCALP dalekiego zasięgu, oraz bomby AASM Hammer do ataków na linię frontu.
W trakcie przygotowań wykorzystano materiały: konto X (Twitter) francuskiego ministra obrony Sebastiana Lecornu, portal profilowy Defense Express, dane z Wikipedii i francuskiego ZMI, najnowsze wypowiedzi przedstawicieli Sił Powietrznych ZSU i eksperta ds. lotnictwa Walerego Romanenki.
Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.