Wiele osób zna potrzebę zjedzenia przekąski przed snem i choć wydaje się to powszechne, lekarze ostrzegają, że takie nawyki mogą być szkodliwe. Dlaczego apetyt wzrasta wieczorem?
URA-Inform podaje to.
Naukowcy twierdzą, że wieczorne uczucie głodu można wytłumaczyć spadkiem produkcji hormonów regulujących metabolizm w późnych godzinach nocnych. Prowadzi to do zmniejszenia zdolności organizmu do kontrolowania apetytu, co jest szczególnie ważne przed snem.
Ponadto ważnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. Osoby prowadzące siedzący tryb życia są bardziej narażone na uczucie głodu nie tylko wieczorem, ale w ciągu dnia. Ten styl życia, który wymaga niewielkiego wydatku energetycznego, bezpośrednio wpływa na poziom hormonów i apetyt.
Istotną rolę odgrywa również czynnik psychologiczny. Zmęczenie, stres i napięcie emocjonalne często sprawiają, że człowiek szuka pocieszenia w jedzeniu, preferując wysokokaloryczne potrawy, takie jak słodycze czy fast food.
Aby poradzić sobie z wieczornym apetytem i uniknąć przejadania się, ważne jest przestrzeganie zdrowych nawyków:
1. Jedz regularnie i odżywczo, nie opuszczając śniadania, obiadu i kolacji.
2. Stosuj się do zasad zdrowego odżywiania, preferując lekkie, ale odżywcze pokarmy.
3. Nawadniaj organizm i ruszaj się więcej w ciągu dnia, aby zwiększyć swój poziom aktywności fizycznej.
4. Naucz się radzić sobie ze stresem w inny sposób niż jedzenie jedzenia.
5. Zadbaj o zdrowy i jakościowy sen, który pomoże znormalizować poziom hormonów i zmniejszyć wieczorne zachcianki na jedzenie.
Postępując zgodnie z tymi zaleceniami, możesz znacznie zmniejszyć wieczorny apetyt i utrzymać zdrowie na właściwym poziomie.
Osobno przypomnimy Ci, jak nauczyć kota spać w nocy: triki na spokojne noce i harmonię w domu.