Rak płuc staje się coraz częstszym problemem wśród osób, które nigdy nie paliły.
Rak płuc wśród osób niepalących staje się coraz poważniejszym problemem ze względu na skutki zanieczyszczonego powietrza. Według naukowców, nawet 70% przypadków gruczolakoraka jest spowodowanych tym czynnikiem.
Stwierdzono to w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Lancet Respiratory Medicine.
Zanieczyszczone powietrze jest główną przyczyną gruczolakoraka — najczęstszego podtypu raka płuc u osób, które nigdy nie paliły.
W 2022 roku ponad 200 000 przypadków tego rodzaju raka było związanych ze złą jakością powietrza. Większość tych przypadków odnotowano w krajach Azji Wschodniej, szczególnie w Chinach.
Dr Freddie Bray zauważył, że spadek palenia w krajach takich jak Wielka Brytania i USA doprowadził jednocześnie do wzrostu odsetka przypadków raka płuc wśród osób niepalących.
W ostatnich dekadach liczba przypadków raka płuc wśród mężczyzn spada, podczas gdy wśród kobiet wręcz przeciwnie, rośnie. W 2022 roku chorobę tę zdiagnozowano u 2,5 mln osób, z czego 1,6 mln stanowili mężczyźni, a około 900 tys. kobiety.
Eksperci zwracają uwagę na konieczność badań profilaktycznych. Dotyczy to w szczególności kobiet, które zwracają uwagę na objawy raka płuc tak samo, jak na badania przesiewowe w kierunku raka piersi.
Przypomnijmy, że norwescy naukowcy opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który przewiduje ryzyko zachorowania na raka piersi na 4–6 lat przed diagnozą. Algorytm przetestowano na danych pochodzących od 116 495 kobiet i ujawnił on podwójny wskaźnik ryzyka w przypadku dotkniętych chorobą gruczołów.