Jakie jest imię patronimiczne od imienia Andrey? Źródło: pexels. pl
< i class="rbi rbi-twitter">Kiedy pojawia się pytanie, jak powstają ukraińskie nazwiska ojcowskie, niektórzy ludzie wpadają w osłupienie. Być może rzadko zwracasz się do kogoś po imieniu i nazwisku, ale musisz przyznać, że taka wiedza na pewno nikomu nie będzie zbędna. Przyjrzyjmy się zatem słowu, które często jest błędnie zapisywane. Jak brzmi poprawna pisownia po ukraińsku – Andriewicz czy Andriejewicz? Czy w ogóle jest konieczne pisanie o Andreichu? >Jak powstają patronimiki w języku ukraińskim? Jak się to pisze po ukraińsku: Andriewicz, Andreich czy Andreevich? Przykłady użycia nazwiska patronimicznego Andreevich
KobietaEL spotkała się z tymi opcjami w Internecie więcej niż raz (ale są też inne) , bardziej nieoczekiwane i dziwne). Prawda jest taka, że tylko jeden z nich jest poprawny. Który dokładnie? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Jak tworzone są imiona patronimiczne w języku ukraińskim
Ze szkoły wiemy, że męskie imiona patronimiczne w języku ukraińskim tworzy się przez dodanie do imienia przyrostka -owicz. W przypadku imion żeńskich przyrostek patronimiczny będzie miał postać -ivna/ivna. Trzeba o tym pamiętać i w przyszłości zapisać to bez błędów. %82%d1%8c%d1%81%d1%8f-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%97%d0%bd%d1%81%d1%8c%d0% ba%d0%be%d1%8e-%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d1%80%d1%96%d1%94%d0%b2%d0%b8%d1%87-%d0% b0%d0%bd”Jak się to pisze po ukraińsku: Andriewicz, Andreich czy Andriejewicz?
Czy reguła patronimiczna od imienia Andriej odnosi się do wyżej wymienionej reguły, czy są jakieś wyjątki? Nie, nie ma żadnych wyjątki. Męski patronimik od Andrey w języku ukraińskim będzie tylko Andreevich.
- Prawidłowo: Andriejewicz.
- Niepoprawnie: Andriejewicz, Andriejewicz.
Dlaczego ktoś zaczął pisać Andriejewicz? Być może dlatego, że w języku rosyjskim patronimik od Andrieja Andriejewicza będzie brzmiał.
Rozwiązanie Andrieja może wydawać się logiczne, ale w tym przypadku nie piszemy tak, jak słyszymy. Sufiksy -ich i -evich nie występują w imionach odojcowskich.
Przykłady użycia patronimów Andreevich
Teraz już wiesz, jak się pisze to imię i nazwisko. Nadal masz problem z zapamiętaniem pisowni? Przeczytaj poniższe przykładowe zdania z nim:
- Jarosław Andriejewicz bardzo kochał dzieci. Szkoda, że nigdy nie udało mu się zdobyć własnego.
- Andrieju Andriejewiczu, dzień dobry. Przyszedłeś za wcześnie. Jeszcze nikogo nie ma. Proszę czekać w recepcji.
- Waleryj Andriejewicz zawsze słucha opinii swoich podwładnych. Dlatego w jego firmie praktycznie nie ma rotacji kadr.
Czy na pewno poprawnie piszesz imię patronimiczne Mikołaja? Nikolaevich czy Nikolaevich – które imię jest poprawne? Przeczytaj tutaj.