Limit będzie dotyczył zarówno przelewów z karty na kartę, jak i przelewów za pośrednictwem Szczegóły IBAN.
Od 1 lutego W 2025 roku na Ukrainie wejdą w życie nowe limity przelewów pieniężnych. Na wprowadzenie takich ograniczeń zgodziły się już 44 banki i dwa systemy płatnicze.
W szczególności szef zarządu państwowego Oschadbanku Siergiej Naumow zauważył, że odpowiednie limity określa Memorandum w sprawie zapewnienie przejrzystości w funkcjonowaniu rynku usług płatniczych, co w grudniu ubiegłego roku zawarły wiodące instytucje finansowe kraju.
Według niego, kluczowym celem tego dokumentu jest zwalczanie oszustw dokonywanych w oparciu o infrastrukturę finansową i zbliżenie ukraińskiego rynku płatniczego do standardów Unii Europejskiej (UE).
Zgodnie z nowymi zasadami banki i inne instytucje finansowe, które je podpiszą, stosują ujednolicone podejście do monitorowania finansów.
W związku z tym, jeśli klienci banku nie mają udokumentowanych dochodów, sygnatariusze będą musieli ustalić limity transakcji (P2P i IBAN). Maksymalna kwota, którą będzie można wysłać w ciągu miesiąca kalendarzowego na inne konta, będzie zależeć od kategorii ryzyka:
- wysokie ryzyko – 50 tys. UAH/miesiąc (od 01.02.25)
- ryzyko średnie i niskie – 150 tys. UAH/miesiąc (od 01.02.25) i łącznie do 100 tys. UAH/miesiąc (od 01.06.25).
Przypomnienie że od 1 października 2024 r. Narodowy Bank ustanowił limit przelewów kartowych między osobami fizycznymi na okres sześciu miesięcy w wysokości 150 000 UAH miesięcznie dla płatności wychodzących na wszystkie konta otwarte w jednym banku.
< p>Jeśli kwota transakcji przekroczy ustalony limit, bank ma prawo wstrzymać pierwotne płatności, a nawet zablokować konto klienta, jeśli nie będzie on w stanie potwierdzić źródła środków.
W grudniu W 2024 r. cztery banki, przy udziale Narodowego Banku Ukrainy (NBU), Niezależnego Stowarzyszenia Banków Ukrainy (NABU) i Stowarzyszenia Banków Ukrainy (AUB), podpisały memorandum, zgodnie z którym zobowiązały się do wzmocnienia monitoringu transakcji płatniczych swoich klientów , wymieniać się ze sobą danymi dotyczącymi podejrzanych transakcji i realizować przelewy z uwzględnieniem podejścia zorientowanego na ryzyko.