Wojsko chce powiedzieć przed sądem prawdę na temat obrony tego obszaru podczas rosyjskiej ofensywy w maju ubiegłego roku.
125. samodzielna brygada obrony terrorystycznej opublikowała wiadomość popierającą jej byłego dowódcę, generała porucznika Artura Gorbenkę, który został niedawno zatrzymany. Zatrzymanie Gorbenki nastąpiło, ponieważ uważa się, że inny generał i pułkownik byli zamieszani w niepowodzenie obrony obwodu charkowskiego podczas rosyjskiej ofensywy w maju 2024 r.
Brygada zauważyła, że przejęła znaczną część tej granice regionu. Wojsko chce powiedzieć prawdę o wydarzeniach na obwodzie charkowskim przed sądem.
„Było nas niewielu, mieliśmy mało amunicji, mieliśmy mało wsparcia, ale walczyliśmy, walczyliśmy pod dowództwem dowódcy brygady! Czy generałowie bojowi i dowódcy batalionów, oficerowie i żołnierze zasługują na takie podejście? Czy wiadomości powinny brzmieć w ten sposób ? Czy sąd już ustalił winę? Oczywiście, że nie” – skomentował zespół.
Wczoraj zatrzymano Gorbenkę, byłego dowódcę OTU „Charków” Jurija Gałuszkina i pułkownika Ilję Łapina ze względu na ich prawdopodobny udział w nieudanej obronie. Jak wynika ze śledztwa, w wyniku niedbalstwa tych urzędników okupantom udało się przejąć część terytorium wiejskiej wspólnoty terytorialnej Lipieck w obwodzie charkowskim. Uważa się, że działania dowódców doprowadziły do strat w ludziach i broni oraz zniweczyły działania mające na celu obronę granicy państwowej na terenie podległym ich odpowiedzialności. W chwili publikacji raportu o aresztowaniu nie postawiono im jeszcze zarzutów.
UP napisał, że wiosną 2024 roku, w pierwszym tygodniu ofensywy na Charków, Rosjanom udało się przebić na głębokość dziesięciu kilometrów. Przeciwko dowództwu jednostek broniących tego kierunku wszczęto postępowanie karne. W orzeczeniu sądu kluczową rolę w utracie pozycji przypisano 125. Brygadzie Wojsk Lwowskich (obecnie części Wojsk Lądowych).
Sam Gorbenko powiedział w wywiadzie dla UP, że musieli bronić dyrekcji z powodu niedoborów kadrowych. Według niego, jedno działo wystarczało na pokrycie 10 kilometrów, a jeden czołg na pokrycie 15 kilometrów. Zauważył, że nie było wystarczających zasobów, aby utrzymać obronę.
Rosyjska ofensywa na obwód charkowski w maju 2024 r.
- 10 maja Charkowska OVA poinformowała o zmasowanym ostrzale Wowczańska i innych miejscowości przygranicznych. Sztab Generalny poinformował, że około godziny 5 rano wróg podjął próbę przełamania linii obrony.
- Tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że okupanci rozpoczęli operację kontrofensywną w obwodzie charkowskim.
- 23 maja poseł ludowy, członek Komitetu Obrony Roman Kostenko poinformował, że ofensywa wroga na Charków została wstrzymana. Według niego, miał dwa cele: stworzyć strefę buforową i odwrócić uwagę obrońców od innych kierunków.
- Mimo wstrzymania ofensywy walki na kierunku charkowskim i kupiańskim trwają do dziś. Proszę kliknąć tutaj
li>