W tygodniu kończącym się 8 stycznia inwestorzy masowo inwestowali w globalne fundusze pieniężne, zachęcani obawami o możliwy wzrost taryf z powodu nadchodzącej zmiany administracji w Stanach Zjednoczonych, informuje Reuters.
► Subskrybuj kanał telegramu „Minfina”: najważniejsze wiadomości finansowe
Ostrożność odgrywała również rolę przed ważnym raportem o zatrudnieniu, który może wpłynąć na oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych Fed.
Według danych LSEG Lipper inwestorzy wpłacili 158,73 mld dolarów do globalnych funduszy pieniężnych, co stanowi drugi co do wielkości tygodniowy zakup netto od kwietnia 2020 r.
Globalne fundusze akcji napędzały napływy po raz trzeci tydzień z rzędu, osiągając wolumen netto w wysokości 11,36 miliardów dolarów.
Europejskie fundusze akcyjne odnotowały napływ netto w wysokości 8,7 miliardów dolarów, co stanowi największą kwotę od trzech tygodni. W tym samym okresie inwestorzy zainwestowali 5,6 mld dolarów netto w fundusze azjatyckie, ale wycofali 5,05 mld dolarów netto z funduszy amerykańskich.
Fundusze akcji sektora globalnego odnotowały pierwszy tygodniowy zakup netto od pięciu tygodni w wysokości 526,24 mln dolarów.
Inwestorzy zainwestowali 1,13 miliarda dolarów w sektor technologiczny po pięciu kolejnych tygodniach sprzedaży netto. Sektor usług komunikacyjnych odnotował zakupy netto na kwotę 413 milionów dolarów.
Globalne fundusze obligacji również odnotowały dużą aktywność, otrzymując 19,5 miliarda dolarów, co stanowi drugi napływ środków w ciągu czterech tygodni. Fundusze obligacji rządowych przyciągnęły 1,94 miliarda dolarów, co stanowiło drugi napływ środków w ciągu sześciu tygodni, podczas gdy fundusze uczestnictwa kredytowego zebrały 2,24 miliarda dolarów.