Pierwsze spotkanie w formacie Rammstein odbędzie się dziś, 9 stycznia. Przedstawiciele Grupy Kontaktowej Sił Obronnych Ukrainy spotkają się na wojskowej bazie lotniczej w Niemczech po czteromiesięcznej przerwie.
Więcej informacji na temat tego, czego można się spodziewać po spotkaniu „Rammstein-25”, można znaleźć w Artykuł RBC-Ukraina.
Spis treści:
- Główna informacja o spotkaniu 9 stycznia
- Czego można się spodziewać po spotkaniu „Rammstein-25”< /li>
- Dlaczego odwołano spotkanie na szczeblu liderów
- Wyniki spotkań zespołu Rammstein i ich znaczenie dla Ukrainy
Główne informacje o spotkaniu 9 stycznia
Sojusznicy Ukrainy zorganizują kolejne spotkanie zespołu Rammstein w czwartek 9 stycznia. Negocjacje offline odbędą się w bazie Sił Powietrznych USA w Niemczech – Ramstein AB.
Będzie to 25. spotkanie od czasu utworzenia tego formatu, które zostało przełożone o prawie cztery miesiące w stosunku do pierwotnie planowanej daty.
Spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Obronnego Ukrainy przewodniczyć będzie minister obrony USA Sekretarz Lloyd Austin. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele wojska z ponad 50 krajów.
“Szef Pentagonu ponownie zwrócił się do ministrów obrony i wysokich rangą urzędników wojskowych z całego świata z prośbą o omówienie dalszego wsparcia dla Ukrainy” – Poinformowało o tym 9 stycznia biuro prasowe bazy lotniczej w związku z negocjacjami.
Niedawno przedstawiciel Departamentu Obrony USA omawiał plany spotkania z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem. Również pod koniec grudnia Lloyd Austin przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim niemieckim kolegą Borisem Pistoriusem na temat wsparcia Ukrainy i nowego zespołu Rammstein.
Zdjęcie: urzędnik Pentagonu Lloyd Austin dyryguje „Rammstein-25” (Getty Images)
Znaczące jest, że dzisiejsze spotkanie pozostanie dla przedstawicieli administracji prezydenta USA Joe Bidena. Trzeba będzie minąć niespełna dwa lata do inauguracji Donalda Trumpa, który po 20. zaprezentuje w Pentagonie swój zespół i najwyraźniej nowego szefa.
Z góry stało się jasne, że losy Trumpa Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Na co należy uważać podczas spotkania Ramstein-25
Obecnie członkowie zespołu Rammstein skupiają się na wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjską agresją teraz i w przyszłości. Według Zełenskiego jednym z nich będzie przekazanie systemów obrony przeciwpożarowej. Ponadto strona ukraińska przygotowuje się do podjęcia działań przeciwko rosyjskim samolotom i atakom powietrznym.
Pentagon wydał wczoraj oświadczenie, w którym nazwał spotkanie z 9 stycznia ważnym. I stwierdzając również, że faktycznie przedstawi plan obrony Ukrainy, aby zapewnić niezawodne siły obronne do 2027 roku.
Zokrema, liderzy 8 koalicji opracują plany działania uwzględniające potrzeby i cele Ukrainy w zakresie sił zbrojnych i powietrznych, pojazdów opancerzonych, artylerii, wymiany, bezzałogowych statków powietrznych, obrony powietrznej i przeciwrakietowej, technologii informacyjnych i bezpieczeństwa morskiego.
“Te plany działania mają umożliwić darczyńcom planowanie i wspieranie Ukrainy w przyszłości” – wyjaśnił Pentagon.
Obecna szefowa misji Ukrainy przy NATO Natalia Galibarenko stwierdziła, że spodziewa się praktycznych rezultatów, gdyż jej zdaniem administracja w Waszyngtonie ma coś do zaoferowania Kijowowi. Warto zaznaczyć, że Sojusz Północnoatlantycki niedawno rozpoczął koordynację pomocy wojskowej.
Oczekuje się również, że dziś Stany Zjednoczone ogłoszą znaczący pakiet pomocy wojskowej. Będzie to ostatni pakiet od administracji Bidena. Pomoc zostanie pobrana z istniejących zapasów armii USA. Ukraina powinna ją otrzymać do 20 stycznia.
Zawartość przesyłki jest nieznana. Podsumowując, według źródeł AP, Waszyngton nie będzie w stanie wydać nadwyżki – ponad 4 miliardów dolarów przyznanych przez Kongres w 2024 roku. Ukraina może otrzymać pakiet wart 500 milionów.
Dlaczego spotkanie liderów przeszło?
“Rammstein-25” może odbyć się 12 października 2024 r. Zaplanowano, że oprócz oficerów wojskowych obecnych będzie około 20 przywódców, na czele z Bidenem.
W delegacji ukraińskiej mógłby wziąć udział Wołodymyr Zełenski. Następnie powiedział, że w Rammstein przedstawi wszystkim partnerom „plan zwycięstwa”.
Spotkanie musiało jednak zostać przełożone z powodu huraganu Milton w Stanach Zjednoczonych. Joe Biden odwołał swoją podróż do Niemiec.
Biały Dom początkowo rozważał możliwość zorganizowania koncertu Rammstein z Bidenem online. Data została ponownie przełożona ze względu na wybory prezydenckie w USA.
Wyniki spotkań Rammstein i ich znaczenie dla Ukrainy
Grupa Kontaktowa Obrony Ukrainy (UDCG) została utworzona w odpowiedzi na inicjatywy USA mające na celu zapobiegnięcie pełnoskalowej inwazji na Federację Rosyjską. Pierwsze spotkanie odbyło się 26 kwietnia 2022 r. w bazie lotniczej USA „Ramstein” w Niemczech, a następnie ogłoszono nazwę formatu.
W spotkaniu wzięło udział około 50 krajów, w tym państwa członkowskie NATO i państwa neutralne. dołączył do UDCG. Zjednoczyli się, aby skoordynować i przyspieszyć pomoc militarną dla Ukrainy w walce z rosyjskimi okupantami.
W ciągu dwóch i pół roku od ustanowienia formatu odbyły się 24 spotkania, w wyniku których Siły Obronne Ukrainy zostały wzmocnione nowoczesną bronią. Sojusznicy utworzyli ważne koalicje, które mają na celu dostarczenie Ukrainie artylerii, czołgów, systemów obrony powietrznej, rakiet F-16, dronów, sprzętu do wymiany itp.
Następne spotkanie z „Rammstein” odbędzie się w Niemcy, 6 września 2024 r. Po raz pierwszy osobiście przyjechał na nią prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przywódca państwa wezwał partnerów do odblokowania dostaw pocisków dalekiego zasięgu i zapewnienia dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej.
Zdjęcie: Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Ramstein (president.gov.ua)
Po wynikach Ramstein-24 sojusznicy ogłosili dostawę dodatkowych systemów obrony powietrznej, amunicji, rakiet, haubic oraz szkolenia pilotów i wyposażenie dla F-16 itd.
- Stany Zjednoczone ogłosiły pakiet pomocowy o wartości 250 milionów dolarów (pociski do systemów obrony powietrznej, amunicja do systemów rakietowych i artylerii, pojazdy opancerzone i środki przeciwlotnicze). -broń czołgowa);
- Niemcy poinformowały o przekazaniu 12 haubic Panzerhaubitze 2000, 77 czołgów Leopard 1A5, 17 systemów średniego i krótkiego zasięgu IRIS-T;
- Wielka Brytania – o dostawie 650 lekkich rakiet wielozadaniowych;
- Kanada – w sprawie szkolenia ukraińskich pilotów w zakresie obsługi samolotów F-16 i przekazywania sprzętu ukraińskim bazom lotniczym i flocie;
- Holandia – w sprawie przekazania sprzętu do konserwacji przeciwlotniczych pocisków rakietowych F-16 i dodatkowych przeciwlotniczych pocisków rakietowych dla F-16;
- Hiszpania – w sprawie przekazania baterii przeciwlotniczej HAWK składającej się z sześciu wyrzutni.
li>
Przewidujemy, że w połowie listopada 2024 r. Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji pozwolenie na użycie rakiet dalekiego zasięgu, takie jak Storm Shadow i ATACMS, do ataków na terytorium Rosja.
W przygotowaniu tekstu korzystano z publikacji Radia Liberty, USA. Departament Obrony, strona internetowa Białego Domu, posty na kanale Telegram Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji przeciwko Ukrainie na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.