Tether odnotował największy tygodniowy spadek kapitalizacji rynkowej swojego stablecoina USDT od czasu upadku giełdy FTX w listopadzie 2022 r.
Kapitalizacja rynkowa USDT spadła o 137,24 miliarda dolarów, czyli około 1,2%. Według danych obserwatora TradingView, w obliczu upadku giełdy kryptowalut FTX, kapitalizacja rynkowa USDT spadła o 5,7%.
Spadek w tym tygodniu nastąpił po wejściu w życie 30 grudnia unijnych przepisów dotyczących rynków aktywów kryptograficznych (MiCA), a także decyzji kilku giełd o wycofaniu USDT z obrotu ze względów regulacyjnych.
Nowe rozporządzenie wymaga od wszystkich emitentów monet typu stablecoin uzyskania specjalnych licencji na działalność w Unii Europejskiej. Jednocześnie mali emitenci stablecoinów mają obowiązek utrzymywać do 30% swoich rezerw w bankach komercyjnych Unii Europejskiej, a więksi, jak Tether, utrzymują rezerwy na poziomie 60%.
Według Agne Linge, szefowej zdecentralizowanej platformy pożyczkowej WeFi, spełnienie tych wymagań może nie być ekonomicznie opłacalne w przypadku dużych emitentów monet stabilnych, takich jak Tether.
Eksperci Orderly Network uważają, że wpływ MiCA na USDT będzie ograniczony geograficznie i nie zaszkodzi globalnej dominacji stablecoina. Na przykład zasady MiCA ograniczają użycie monet stabilnych na scentralizowanych giełdach w UE, ale inwestorzy nadal mogą przechowywać USDT w portfelach niepowierniczych.
Analitycy Bitblaze podzielają ten pogląd, zauważając, że ponad 80% wolumenu obrotu USDT koncentruje się w Azji, gdzie rynek monet stabilnych pozostaje silny, a USDT odgrywa ważną rolę jako instrument płynności i handlu.
Wcześniej Tether informował, że na początku października liczba posiadaczy najpopularniejszego na świecie stablecoina USDT wynosiła ponad 109 milionów, co jest porównywalne z liczbą posiadaczy eteru (128 milionów).
Источник: bits.media