Żołnierze, sierżanci i podoficerowie posiadający co najmniej 2-letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych i wykształcenie co najmniej magisterskie mogą otrzymać jednocześnie stopień młodszego podporucznika i stanowisko oficerskie.
Jak zauważono w Ministerstwie Obrony, odpowiedni dekret został podpisany przez prezydent Ukrainy Władimir Zełenski.
Teraz żołnierze, sierżanci i podoficerowie z co najmniej 2-letnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych i co najmniej tytułem magistra może otrzymać jednocześnie stopień podporucznika i stanowisko oficera.
Zmiany sugerują, że dla takiego personelu wojskowego nie obowiązują już ograniczenia w kategorii stanowiska oficjalnego. Nie podlegają także wymogowi obowiązkowego ukończenia szkolenia wojskowego lub zawarcia dodatkowej umowy.
Ponadto personel wojskowy, który posiada wykształcenie licencjackie i ukończył kurs oficerski, może również otrzymać stopień młodszego porucznika i zająć odpowiednie stanowiska oficerskie.
Jak powiedział minister obrony Rustem Umerow, kluczowym czynnikiem przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych powinny być praktyczne umiejętności zarządzania, a nie tylko staż pracy czy stopień.
“Wielu silnych specjalistów zmobilizowało się do wojska. Wcześniej bez wykształcenia oficerskiego mogli oni zajmować jedynie stanowiska żołnierskie. Musimy uzupełnić armię profesjonalną kadrą i dać menadżerom z dużym doświadczeniem wszelkie możliwości rozwoju.” – zauważyła wiceminister obrony Ukrainy ds. cyfryzacji Ekaterina Czernogorenko.
- Ponadto Ministerstwo Obrony ogłosiło podwyżkę wynagrodzeń podchorążych w 2025 r. Kadeci 1-2 kursy powinny otrzymać wypłatę na poziomie płacy minimalnej, a 3-4 kursy – ponad 20 tys. hrywien.
- Z końcem grudnia uproszczone zostało uzyskanie zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców którzy walczą za Ukrainę lub są ochotnikami. W szczególności dotyczy to osób pełniących zadania bojowe lub służbowe na froncie przez okres co najmniej sześciu miesięcy.