Istnieje wiele stylów rodzicielstwa, a wybór tego, który jest dla Ciebie odpowiedni, zależy od Twoich osobistych preferencji i Twojej rodziny. Istnieje jednak jeden styl, który jest niezmiennie chwalony za przystępność i zachowanie, które pomaga zaszczepić: autorytatywne rodzicielstwo. Czym jest autorytatywne rodzicielstwo? U jej podstaw leży umiejętność słuchania dzieci, ale jednocześnie wymaganie od nich przestrzegania zasad ustalonych przez rodziców. Koncepcja autorytatywnego rodzicielstwa istnieje od dziesięcioleci.
TreśćCo Czym jest autorytatywne rodzicielstwo? Przykłady autorytatywnego rodzicielstwa. Plusy i minusy autorytatywnego rodzicielstwa
Dzieci wychowywane w tym stylu są zazwyczaj przyjazne, energiczne, wesołe, niezależne, opanowane, interesujące, współpracujące i nastawione na osiągnięcia. Brzmi świetnie, więc WomanEL postanowiła szczegółowo omówić ten styl.
Co to jest autorytatywne rodzicielstwo?
Autorytatywne rodzicielstwo to połączenie jakości i stanowczości, gdzie rodzice są troskliwi, wrażliwi i wspierający, ale wyznaczają jasne granice i zasady dla dzieci. „Wychowanie autorytatywne ma miejsce wtedy, gdy rodzice bardzo troszczą się o dziecko, ale jednocześnie starają się je kontrolować” – mówi pediatra Robert Keder.
W rodzicielstwie autorytatywnym rodzice starają się kształtować zachowanie dziecka, dokładnie wyjaśniając i omawiając zasady i granice, mówi psychoterapeutka Mayra Mendez. „Dzięki temu możemy uczyć, edukować, egzekwować zasady i rozumieć, dlaczego zasady istnieją i dlaczego powinniśmy ich przestrzegać” – wyjaśnia. „Ci rodzice uczą dziecko, jak ma się zachowywać w świecie, ale jednocześnie go słuchają.”
Dr Mendez twierdzi, że autorytatywne rodzicielstwo opiera się na komunikacji, bez utraty przez rodziców poczucia autorytetu . „Dziecku również można okazywać duży szacunek, zwłaszcza gdy dorasta” – mówi.
Przykłady wiarygodnych edukacja
Wielu ekspertów zaleca przestrzeganie zasad autorytatywnego rodzicielstwa, Źródło: freepik.com Dr Keder nazywa autorytatywne rodzicielstwo „stylem rodzicielskim Danny'ego Tannera”, nawiązując do patriarchy sitcomu „Pełna chata”. Rodzice, którzy mają autorytet, pomagają dzieciom, które mają problemy, mówiąc im na przykład: „Wiem, że jest ci ciężko, ale stać cię na więcej. „Pozwól, że cię przytulę i pocałuję, i popracujmy nad tym” – mówi.
„Autorytatywni rodzice mają wysokie oczekiwania wobec swoich dzieci, ale robią to w mądry sposób” – mówi dr Keder . „Nie stawiają wymagań wykraczających poza umiejętności dziecka”.
Autorytatywni rodzice również pozwalają swoim dzieciom na pewne swobody, takie jak przebywanie u przyjaciół, ale z góry powtarzają zasady i wyjaśniają, że od dziecka oczekuje się określonego zachowania – dodaje dr Keder. „To najlepszy moment, w którym negocjujesz potrzeby swoje i dziecka, aby przygotować je do życia” – mówi dr Keder.
Tego stylu rodzicielstwa nie można nazwać ani wolnym, gdy dzieci mają dużo swobody, ani autorytarnym, gdy rodzice są surowi i ustalają rygorystyczne zasady – jest gdzieś pośrodku. Chcesz, żeby Twoje dziecko odżywiało się zdrowo? Dowiedz się, jak bez presji nauczyć ją tych nawyków.
Za i przeciw autorytatywnemu rodzicielstwu
Zdaniem dr Mendeza autorytatywne rodzicielstwo ma wiele pozytywnych aspektów. „Ojcowie mogą wykazać się poczuciem elastyczności, a co za tym idzie poczuciem wzajemnego szacunku” – mówi. Ten styl rodzicielstwa wysyła wiadomość: „To dorastający młody człowiek, który wciąż potrzebuje wskazówek, ale szanujemy się nawzajem”.
Autorytatywne rodzicielstwo zachęca także rodziców do wypowiadania się na poziomie dziecka podczas omawiania ważnych tematów, aby dziecko rozumiało ważność podjętych decyzji, mówi dr Mendez. Ten styl pozwala dzieciom jasno formułować oczekiwania. „Zasady nie są przypadkowe” – mówi. „Nie ma tajemnic i nie mówi się dziecku, że rządzi znikąd.”
Dr Keder chwali również ten styl rodzicielski za wrażliwość na to, w którym momencie życia dzieci się znajdują, a jednocześnie pociąganie ich do odpowiedzialności za swoje czyny. „Jeśli masz dziecko w wieku szkolnym, które kłamie lub podlega presji rówieśników, autorytatywne rodzicielstwo uznaje, że presja rówieśników jest zła, ale mimo to musimy dokonywać mądrych wyborów” – mówi. „To potwierdzenie, że nic z tego nie jest łatwe, ale ważne jest, aby postępować właściwie”.
Ale autorytatywne rodzicielstwo nie jest idealne. Doktor Mendez podkreśla, że aby ten styl był skuteczny, rodzice muszą być konsekwentni. „Wielu rodziców nie radzi sobie z tym zadaniem” – mówi. „Jeśli masz zamiar zmienić zdanie na jakiś temat, konieczne jest wzajemne zrozumienie tego, jak do tego dotarliśmy”. Oznacza to, że jeśli powiesz swojemu dziecku, że nie może oglądać telewizji w godzinach zajęć szkolnych, a następnie czasami na to pozwolisz bez wyjaśnienia, może to prowadzić do zamieszania w zakresie zasad.
Ogólnie rzecz biorąc, dr Keder twierdzi, że rodzicielstwo oparte na autorytecie jest „idealnym podejściem” do wychowywania dzieci – jeśli jest wykonywane prawidłowo. „To wymaga dużo pracy i wysiłku” – mówi. „Ale zachęca rodziców do wychowywania dzieci najlepiej, jak potrafią”.
Wielu rodziców przestrzega również zasad delikatnego rodzicielstwa. Co to za styl rodzicielstwa?