Jak didukh stał się częścią ukraińskiej kultury. Źródło: instagram.com/pampas.design.ua
Diduch jest dla Ukraińców jednym z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Jest to snopek wykonany z kłosów pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa, ozdobiony suszonymi grzankami, wstążkami i innymi elementami dekoracyjnymi. Symbolizuje dobrobyt, żniwa i połączenie z przodkami – pisze WomanEL.
Dziadek sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy uważany był za uosobienie ducha przodków. Według etnologa, doktora nauk historycznych ChNU imienia. B. Chmielnickiego Andrieja Temczenki, nasi przodkowie najpierw zostawili na polu nieskoszoną kępkę kłosów, przewiązując ją czerwoną nicią. Nazywano ją „brodą Velesa” lub „brodą Spasovaya”.
W ten sposób doszło do symbiozy pomiędzy tradycjami chrześcijańskimi i przedchrześcijańskimi. Pozostałe kłosy uznano za darowiznę dla boga Velesa, który połączył podziemny świat przodków z żywymi. Chowamy naszych przodków w ziemi, aby swoimi ciałami karmili się humusem, na którym rosną zboża. Metaforycznie konsumujemy ciała naszych przodków, aby ziarno łączyło przeszłość z przyszłością – wyjaśnia historyk.
Po dojrzeniu uszu obcinano „brodę” i z niej tworzył snop, który umieszczano w czerwonym rogu – honorowym miejscu w domu.
W kontekście chrześcijańskim dziadek zaczęto postrzegać jako symbol Jezusa Chrystusa – „chleb zwierzęcy”. Brzeg ten stał się elementem świątecznego wystroju i zjednoczenia rodziny. Założenie diducha przed Wigilią jest rodzajem rytuału, który odprawia właściciel domu, mówiąc: „Dziadek w domu, kłopoty z domu”. Snap symbolizuje także obfitość, kompletność materialną i ochronę rodziny.
Diduch to symbol Bożego Narodzenia, który jednoczy całe pokolenie Ukraińców. Źródło: facebook.com/Treasures of Ukraine
Jak stworzyć diducha
Aby stworzyć diducha, będziesz potrzebować:
- kiść pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa;
- suszone kwiaty (maki, len, nagietek, rumianek);
- wstążki dekoracyjne.
- Kłosy należy zbierać w okresie dojrzewania mleka (koniec maja – początek czerwca), aby zapobiec wysypywaniu się ziaren.
- Przekręć główny snop i zabezpiecz nitką lub wstążką.
- Ozdób suszonymi gałązkami i dodaj elementy dekoracyjne.
- Postaw dziadka w rogu do końca wakacji.
Po świętach zwykle się go pali, co się pali, co się pali, co symbolizuje wyzwolenie dusz przodków i oczyszczenie domu z sił zła. Didukh jest echem tradycji, które jednoczą pokolenia i przypominają o związku z ziemią i rodziną.
Przygotowaliśmy także przepisy krok po kroku na świąteczny kącik.