Aleksander świętował swoje zwycięstwo nad Tysonem Furym z wyjątkowym artefaktem w rękach.
Były koordynator platformy UNITED 24 Jarosław Gres szczegółowo opowiedziała, jak zrealizowano pomysł wniesienia szabli hetmana Iwana Mazepy na ring po rewanżu z mistrzem świata według WBC, WBO, WBA oraz tytuły IBO wagi ciężkiej Alexandra Usika kontra Tyson Fury.
„Historia jednej szabli. Będzie długi artykuł. Przestrzeń medialna huczy od 24 godzin: szabla Mazepy z XVII wieku, podniesiona przez Usyka po zwycięstwie nad Furym, jest wszędzie. Gdy tylko mistrz podniósł ją ponad głowa, mój telefon ożył wiadomościami. Moi najbliżsi przyjaciele napisali: „Zdecydowanie to wymyśliłeś”. Oczywiście, nasz zespół jest mocno kojarzony z takimi pomysłami, a to jest bardzo przyjemne.
W jeden dzień , Zapytania Google o to, kim jest Mazepa wzrosły tysiąckrotnie. Wystąpiliśmy w najpopularniejszych amerykańskich, brytyjskich i arabskich mediach, a także w mediach z całego świata, które oklaskiwały Usyka, Mazepę i szablę na konferencji prasowej .
Dodam kilka szczegółów zza kulis tej historii. Jak długo Aleksander Usyk decydował, czy chce/może podnieść nad głowę szablę wybitnego hetmana, którego imię Rosjanie przez wieki profanowali?
5 minut. Od chwili, gdy wysłałem mu trzy zdjęcia z propozycją z Obwodowego Muzeum Historycznego w Czernihowie: szabla Mazepy, pennach Siemiona Palii i srebrna Ewangelia. Usik napisał. – Oczywiście, szablą. Oczywiście, Mazepo. Oczywiście, że tak. Bez wahania. O czwartej rano, po bitwie, oglądaliśmy pierwsze wystąpienia w międzynarodowych mediach, Aleksander uśmiechnął się szeroko, tym swoim wąsatym uśmiechem satysfakcji: „Wyobrażam sobie, jak teraz płoną Moskale”.
Ile zespołów pracowało nad realizacją tego projektu? Dwanaście. A to były czołowe drużyny. Każdy dał z siebie wszystko, bo oczywiście zorganizowanie pokazu artefaktu takiej rangi jak szabla Mazepy jest niezwykle trudne. Przynajmniej dlatego, że ta demonstracja nie odbywa się w muzeum, ale na ringu – jest to pierwszy przypadek zarówno w historii ukraińskiej praktyki muzealnej, jak i w historii boksu.
Nasz zespół. Zespół Muzeum Historycznego Czernigowa. Obwodowa Administracja Państwowa Czernigowa. Narodowe Centrum Odnowy. Zespoły naszego Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zrobiły wszystko i jeszcze więcej. Następnie pałeczkę przejęła Ambasada w Arabii Saudyjskiej (gdzie po raz pierwszy od 33 lat zademonstrowano ukraińskie wartości kulturowe), Ministerstwo Kultury Arabii Saudyjskiej i Generalna Dyrekcja Wypoczynku Arabii Saudyjskiej.
I wtedy rozpoczął się wyścig organizatorów walk SELA, którzy muszą podpisać gwarancje bezpieczeństwa i zgodzić się na ekspozycję na ringu XVII-wiecznej broni białej. Tutaj trzeba powiedzieć, że zespół Usika jest taki sam, jak sam Usik. Czy niemożliwe. Dociska do końca.
Następnie pracowała ekipa Kunstrans. Obserwowaliśmy każdy ruch szabli, każdą granicę, którą musiała przekroczyć. Szabla została dostarczona do Arabii Saudyjskiej zgodnie ze wszystkimi normami i pod nadzorem specjalistów muzealnych. Przecież wnioski ekspertów. Z masą dokumentów. Naszym konsultantem i inspiratorem ideologicznym w tym projekcie był ukraiński historyk Aleksiej Sokirko. Dzięki niemu.
Jaką osłonę ma szabla? Zabrzmi to śmiesznie, ale szabli strzegło więcej ludzi niż samego Usika. Ile minut minęło od zwycięstwa Aleksandra, zanim szabla pojawiła się na ringu?
Dziewięć nieskończenie długich minut, podczas których z Julią Solovey prawie pogodziliśmy się z tym, że szabla nie zostanie wyjęta, bo coś poszło nie tak. Ale potem zobaczyliśmy znajomą czarną skrzynkę. Minutę później na czerwonym aksamicie pojawia się znajomy zarys. I wtedy ostrze, które kiedyś trzymał w dłoni jeden z najwybitniejszych ukraińskich wojowników, zobaczył cały świat. Udało się.
Walka Usyka z Furym dobiegła końca. A historia Ukrainy WOW dopiero się zaczyna. Już wiemy, jakie konsekwencje przyniósł pokaz szabli Mazepy na ringu i myślimy, że ta wiadomość przypadnie Wam do gustu. Dziękuję wszystkim, którzy wierzą w projekty kreatywne, którzy wspierają ukraińską kulturę, wszystkim, którzy zachwycają Ukrainę w kraju i na świecie” – napisała Gres na swojej stronie na Facebooku.
Zobacz także :“Usyk z szablą Mazepy to po prostu żart”: reakcja mediów społecznościowych na zwycięstwo Ukraińca nad Furym
Szabla hetmana Mazepy została wykonana pod koniec XVII wieku. Jest przechowywany na Ukrainie i został przywieziony do Arabii Saudyjskiej Riyadu specjalnie na walkę Usika. Jej prezentacja jest ważnym krokiem w dyplomacji kulturalnej.
Wcześniej sam Usik mówił o podniesieniu na ringu oryginalnej szabli Mazepy po zwycięstwie nad Furią. Według ukraińskiego boksera był to dla niego zaszczyt.
W nocy 22 grudnia Usyk zwyciężył w Rijadzie (Arabia Saudyjska) Fury wygrał jednogłośną decyzją (trzy razy 116-112) i obronił tytuły WBA, WBO, WBC i IBO w wadze ciężkiej.
Możesz obejrzeć filmy z najlepszych momentów rewanżu > między Usykiem i Furym, a także jaskrawe zdjęcia z walki.
Warto także zwrócić uwagę na uwagi sędzióworaz statystyki ciosów w rewanżu Usyk-Fury.
Przypomnijmy, że Fury nie przyznał się do porażki Usyka, nie zgadzając się z werdyktem sędziego. Ukraiński bokser kategorycznie zareagował na te słowa „Króla Cygańskiego”.
W przeciwieństwie do pierwszej walki, w rewanżu Usika z Furym tytuł absolutnego mistrza świata nie był zagrożony, gdyż wcześniej Aleksander
Przypominamy, że w noc 19 maja 2024 Usyk wygrał niejednogłośną decyzją Fury w walce o tytuł absolutnego mistrza świata wagi ciężkiej. Pod koniec dziewiątej rundy Aleksander powalił przeciwnika.
Usik został pierwszym absolutnym mistrzem świata wagi ciężkiej w XXI wieku i pierwszym „absolutnym” mistrzem wagi ciężkiej w historii z czterema głównymi tytułami – WBO, WBA, IBF i WBC.