Wczoraj, 19 grudnia, hakerzy przeprowadzili największy zewnętrzny cyberatak na ukraińskie rejestry państwowe. Zawieszona została praca Rejestrów Jednolitych i Państwowych, wchodzących w zakres kompetencji Ministerstwa Sprawiedliwości. W takim przypadku wszystkie dane zostaną zapisane i przywrócone. Poinformowała o tym wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, minister sprawiedliwości Ukrainy Olga Stefanishina.
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Zaznaczyła, że w pierwszej kolejności Ministerstwo Sprawiedliwości przywróci Jednolity Rejestr Pełnomocnictwa, Jednolity Rejestr Szczególnych Formularzy Dokumentów Notarialnych oraz Rejestr Spadków, co zapewni właściwą ewidencję danych i zminimalizuje negatywne skutki wynikające z potencjalnego bezprawne czynności notarialne.
W przyszłości przywrócenie priorytetu będzie stanowić Państwowy Rejestr Aktów Stanu Cywilnego Obywateli, Jednolity Państwowy Rejestr Osób Prawnych i Przedsiębiorców Indywidualnych, Państwowy Rejestr Praw dotyczące nieruchomości i ich obciążeń.
„Proszę obywateli o trochę cierpliwości. Wdrożyliśmy także odpowiednie możliwości systemu bezpłatnej pomocy prawnej. Każdy, kto potrzebuje dodatkowych informacji lub pytań, na które nie można znaleźć odpowiedzi w oficjalnych zasobach Ministerstwa Sprawiedliwości i służb z nim związanych, może skontaktować się z bezpłatną infolinią pomocy prawnej.
Obywatele otrzymają tam pomoc prawną, wyjaśnienia i udzielą porady zachęcamy do rozwiązywania wszelkich kwestii, które pojawią się przed pełnym wznowieniem pracy rejestrów państwowych” – podkreśliła Stefanishina.
Co mówią w SBU
Działanie Szef Departamentu Cyberbezpieczeństwa SBU Władimir Karastelew poinformował, że od pierwszych minut cyberataku w prace zaangażował się Departament Cyberbezpieczeństwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
On zauważył, że SBU realizuje kompleksowe działania w trzech obszarach:
- odpieranie cyberataków; przywrócenie funkcjonalności infrastruktury i przezwyciężenie konsekwencji; dokumentując ten cyberatak jako przestępstwo.
Na tej podstawie SBU wszczęła postępowanie karne na podstawie szeregu artykułów Kodeksu karnego Ukrainy, w tym art. 438 „naruszenie praw i zwyczajów wojennych”.
Główna wersja, którą rozważa SBU, to udział w ataku rosyjskich służb wywiadowczych, w szczególności Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej.
O potencjalnym wycieku danych i wróg je przyjął, oficer wywiadu poinformował, że śledztwo jest w toku. Ponadto poinformował, że SBU stale udziela rekomendacji i pomocy technicznej na żądanie odpowiednich instytucji i organów.