Tempo wzrostu realnego PKB spowolniło z 1,1% rok wcześniej (RR) w październiku do 0,7% YY w listopadzie. Powodem spowolnienia jest rosyjski ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej i przemysłowej. Poinformował o tym Instytut Badań Ekonomicznych i Doradztwa Politycznego (IED).
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Masowe ataki spowodowały powrót poważnych planowanych i awaryjnych przerw w dostawie prądu, co dotknęło zarówno przedsiębiorstwa przemysłowe, jak i ludność.
Jednocześnie uruchomiono zdecentralizowane moce wytwórcze energii elektrycznej przez przedsiębiorstwa oraz umożliwiono import energii elektrycznej wspierał stabilność biznesu w obecnym czasie.
Szacuje się, że w listopadzie produkcja energii elektrycznej spadła o 5,9% PKB, ale źródła odnawialne częściowo zrekompensowały straty. Również wolumen importu energii elektrycznej w listopadzie spadł o 9,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca – do 165 tys. MWh.
Największy udział w strukturze importu miała Słowacja (33%) i Polska (25%). Jednak od 1 grudnia techniczne możliwości importu energii elektrycznej wzrosły z 1700 do 2100 MW.
Rzeczywista wartość dodana brutto (WDB) w przetwórstwie przemysł w listopadzie wzrósł o 4,7% dpr w porównaniu do wzrostu o 5,2% dpr w październiku.
W górnictwie wartość dodana brutto utrzymała się na poziomie z listopada 2023 r. dzięki wzrostowi wydobycia ropy i gazu, który zrównoważył spadek produkcji węgla i rud żelaza. Tym samym JSC Ukrgazvydobuvannya i PJSC Ukrnafta wyprodukowały w listopadzie 1,2 miliarda m3 gazu, natomiast grupa Metinvest zawiesiła działalność kopalni węgla we wsi Peschanoe koło Pokrowska, choć inne kluczowe zakłady kopalniane nadal działały.
< p > Ogólnie rzecz biorąc, zarząd kopalni Pokrovskoe jest jedynym źródłem węgla do produkcji koksu na Ukrainie, co wykorzystywane do produkcji stali.
Według szacunków IED realna wartość dodana brutto w rolnictwie spadła w listopadzie o 7%, czyli nieco mniej niż spadek o 8% w październiku.
Według Ministerstwa Polityki Agrarnej wielkość zbiorów w listopadzie były niższe niż w roku ubiegłym, w szczególności ze względu na obniżone plony kukurydzy wynikające z niższych plonów i szybszych zbiorów w poprzednich miesiącach. Jednocześnie zbiory buraków i nasion oleistych były zbliżone do ubiegłorocznych. Sytuacja w hodowli zwierząt nieco się pogorszyła.
Realna wartość dodana brutto w handlu, według naszych obliczeń, w dalszym ciągu rosła – o 5,6% w listopadzie wobec 6,2% w październiku – za sprawą wzrostu dochodów z wynagrodzeń. Pobudziło to handel detaliczny, choć handel hurtowy wznowił się wolniej.
WDW w transporcie według szacunków IED wzrósł o 8% dp, ale rosyjski ostrzał portów i zbliżającej się do nich infrastruktury kolejowej miał negatywny wpływ na branży.< /p>
Jednak brak polskich protestujących blokujących granicę wsparł rozwój branży transportowej w listopadzie.